StoryEditor
Producenci
26.05.2022 00:00

Kiril Marinov, Henkel Beauty Care: Kryzys spowolni wprowadzanie na rynek nowych marek i produktów [FBK 2022]

Uważam, że rozpoczynający się kryzys, ten trudny czas, który jest wciąż przed nami, spowolni wprowadzanie na rynek nowych marek i produktów. Producenci będą musieli jeszcze bardziej skupić się na potrzebach klienta, żeby dostarczyć mu to, czego potrzebuje i to, co na pewno kupi – mówił Kiril Marinov, General Manager, Henkel Beauty Care podczas Forum Branży Kosmetycznej na Retail Trends 2022.

Kiril Marinov wziął udział w debacie pt. „Wiodące trendy na rynku kosmetycznym. Nurt eko, zrównoważony rozwój, nowości, relacje z konsumentami, partnerstwo na linii dostawca-handel” i powiedział, że uważa, że polski rynek kosmetyczny bardzo różni się od innych rynków europejskich. Dodał, że polskie produkty kosmetyczne w ciągu ostatnich siedmiu lat podwoiły swoją marżę. To zjawisko zaobserwował tylko w Polsce.

Na rynku pojawia się wiele nowych marek i czasami można mieć wrażenie, że jest ich zbyt wiele, ale jeżeli nowe produkty i marki są pożądane przez konsumentów i dobrze wpływają na rozwój danej kategorii, to jak najbardziej warto to robić. Warto też pamiętać, że deklaracje konsumentów, które są prezentowane w badaniach to jedno, a rzeczywistość to coś zupełnie innego. Klienci pytani, czy kupisz kosmetyk o takich, czy innych parametrach – powiedzą, tak bardzo chętnie, ale gdy już staną przy półce i muszą zapłacić za niego np. 20 złotych, to może się okazać, że jednak go nie chcę. Z mojego doświadczenia wynika, że te deklaracje pokrywają się tylko w 50 proc. – wyjaśnił Kiril Marinov, General Manager, Henkel Beauty Care podczas Forum Branży Kosmetycznej 2022.

Istotnym wątkiem, który pojawił się w debacie, był zrównoważony rozwój. Przedstawiciel firmy Henkel przypomniał, że niemal od początku swojego istnienia przedsiębiorstwo zajmuje się tematem zrównoważonego rozwoju. Kiril Marinov zwrócił uwagę, że Henkel przykładał do tego sporą wagę, zanim bycie eco zaczęło „być modne”.

Już kilka lat temu doszliśmy do poziomu, gdzie blisko 97 proc. opakowań naszych produktów jest recyklingowanych. Używamy nawet „social plastic”. Nie mogę wypowiadać, się za wszystkie duże marki, ale Henkel robi dużo. Przede wszystkim, żeby to wszystko miało sens i aby osiągnąć efekt, zrównoważony rozwój musi być ważnym elementem długofalowej strategii firmy. Nie wszystkie firmy tak do tego podchodzą. Należy jednak pamiętać, że te wszystkie rozwiązania trudniej jest wprowadzać dużym podmiotom takim jak nasz. W mniejszej skali jest to o wiele łatwiejsze – podkreślił Kiril Marinov, General Manager, Henkel Beauty Care podczas Forum Branży Kosmetycznej 2022.

10. Forum Branży Kosmetycznej odbyło  się w ramach Retail Trends 2022, konferencji łączącej producentów i handel z sektora food i kosmetycznego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
07.04.2025 14:35
Johnson & Johnson nie rozwiąże sprawy talku przez bankructwo – sąd odrzuca propozycję ugody
Austin Kirk, Public domain, via Wikimedia Commons

Amerykański sędzia ds. upadłości odrzucił najnowszą propozycję ugody firmy Johnson & Johnson, dotyczącą tysięcy pozwów związanych z produktami na bazie talku. Koncern zaproponował ugodę wartą 10 miliardów dolarów amerykańskich, mającą na celu zakończenie toczących się postępowań, w których zarzuca się, że flagowy puder dla niemowląt i inne kosmetyki zawierały azbest i powodowały raka jajnika.

To już trzeci raz, gdy strategia prawna Johnson & Johnson polegająca na przeniesieniu odpowiedzialności za sprawy talkowe do postępowania upadłościowego kończy się niepowodzeniem. Ponad 60 tysięcy osób wystąpiło z roszczeniami, twierdząc, że stosowanie talkowych produktów firmy przyczyniło się do rozwoju nowotworów. Mimo to, Johnson & Johnson niezmiennie utrzymuje, że ich formuły są bezpieczne, a zarzuty nie mają podstaw naukowych.

Sędzia uznał, że Johnson & Johnson nie znajduje się w rzeczywistej trudnej sytuacji finansowej, co podważa zasadność wykorzystywania mechanizmu upadłościowego do rozwiązywania sporów cywilnych. Taki sposób działania mógłby oznaczać precedens pozwalający dużym firmom na unikanie pełnej odpowiedzialności prawnej bez ogłoszenia realnego bankructwa.

W odpowiedzi na decyzję sądu Johnson & Johnson zapowiedziało kontynuację batalii sądowej w ramach zwykłego systemu prawnego. Warto przypomnieć, że firma wycofała swoje pudry dla niemowląt na bazie talku z rynku amerykańskiego już w 2020 roku, a od 2023 roku całkowicie zakończyła ich globalną sprzedaż.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 15:47
Czy Hailey Bieber sprzeda Rhode za miliard dolarów?
Hailey Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”IG haileybieber

Modelka i influencerka Hailey Bieber prawdopodobnie rozważa sprzedaż swojej marki kosmetyków Rhode, która może być warta ponad 1 mld dolarów – informują media, powołując się na nieoficjalne informacje.

Żona gwiazdy pop, Justina Biebera, zwróciła się już podobno w tej sprawie do bankierów inwestycyjnych z JPMorgan Chase i Moelis, aby znaleźć nabywcę stworzonej przez siebie w 2022 roku marki kosmetycznej. Informacja ta jest nieoficjalna: JPMorgan i Moelis odmówiło komentarza, na prośby o potwierdzenie doniesień nie odpowiedziała marka Rhode

Gdyby doniesienia te potwierdziły się, Hailey dołączyłaby tym samym do listy innych celebrytów, którzy ostatnio próbowali zarobić na popularności swoich przedsięwzięć biznesowych, uruchomionych w ostatnich latach.

Jak przypominają media, w 2021 roku aktorka Jessica Alba przeprowadziła udaną pierwszą ofertę publiczną swojego przedsięwzięcia z kategorii dóbr konsumpcyjnych The Honest Company. Odnosząca ogromne sukcesy sprzedażowe i szacowana na ponad 2 mld dolarów marka kosmetyczna Rare Beauty, za którą stoi piosenkarka i aktorka Selena Gomez, również szuka nabywcy.

Hailey Bieber jest córką aktora Stephena Baldwina, od kilku lat odnosi sukcesy jako influencerka w mediach społecznościowych – na Instagramie zgromadziła blisko 55 mln obserwujących. Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”.

Marka Rhode (nazwa pochodzi od drugiego imienia Hailey), która została nazwana na cześć drugiego imienia Biebera, generuje roczny przychód w wysokości blisko 200 mln dolarów. Marka Rhode (mająca siedzibę w Los Angeles) specjalizuje się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy oraz produktach do makijażu.

Czytaj też: Marki kosmetyczne celebrytów, które przyciągały uwagę w 2024 roku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. kwiecień 2025 06:25