StoryEditor
Producenci
05.05.2021 00:00

Powstało Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów

Towarzystwo naukowe kosmetologów wraca do gry – 28 kwietnia 2021 roku zebranie założycielskie podjęło decyzję o utworzeniu Stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów (PTCK), będącego kontynuatorem Polskiego Towarzystwa Kosmetologów (PTK). Na czele grupy inicjującej powołanie organizacji stanął prof. Jacek Arct. Funkcje prezesa objęła dr inż. Anna Oborska.

Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów utworzyło 20 uczestników zebrania założycielskiego – osoby, które prowadzą samodzielną działalność naukową (często także dydaktyczną), założyły własne firmy kosmetyczne lub też wspierają swoją wiedzą inne podmioty. Wielu z nich to dawni członkowie Polskiego Towarzystwa Kosmetologów.

Na czele grupy inicjującej powołanie organizacji stanął prof. Jacek Arct, nazywany nestorem polskiej kosmetologii, wieloletni wykładowca chemii kosmetycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, konsultant naukowy, były prezes PTK, twórca i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia.

– Cieszę się z powstającego Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów. To bardzo ważna grupa zawodowa, która zasługuje na swoją organizację naukową. Bardzo liczę na to, że dołączą do nas naukowcy z całej Polski – mówi prof. Jacek Arct.

Dodaje, że silnych ośrodków kształcących w obszarze kosmetologii, chemii kosmetycznej, technologii kosmetyku i pokrewnych jest obecnie w Polsce nie mniej niż 60. Według niego, poza Warszawą warto wspomnieć o Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Lublin, Trójmieście, Toruniu, czy Bydgoszczy.

Celami Polskiego Towarzystwo Chemików Kosmetologów, które zostały zapisane w przyjętym podczas zebrania założycielskiego statucie są przede wszystkim: rozwój kosmetologii, wspieranie badań naukowych z dziedziny kosmetologii i nauk pokrewnych oraz wspieranie kształcenia kosmetologów, promowanie dobrych wzorców etycznych w kosmetologii a także powiększanie wiedzy profesjonalnej członków towarzystwa i rozpowszechnianie informacji naukowych. Towarzystwo ma w planach także działalność wydawniczą.

– Do grona członków PTCK zapraszamy pracowników ośrodków akademickich, osoby związane z przemysłem kosmetycznym: pracowników działów R&D, technologów, pracowników działów produkcyjnych i kontroli jakości, osoby zajmujące się oceną bezpieczeństwa kosmetyków, mikrobiologów, dermatologów a także studentów kosmetologii i kierunków pokrewnych – mówi dr n med. Katarzyna Pytkowska, jedna z pomysłodawców i założycielek towarzystwa i członek jego zarządu.

Podczas zebrania założycielskiego na pierwszą kadencję zostały powołane organy PTCK – zarząd oraz komisja rewizyjna. W skład zarządu weszli: prof. Jacek Arct, Anastazja Adamska, dr n. med. Katarzyna Pytkowska, dr inż. Anna Oborska oraz Agnieszka Sobkowiak. Zarząd wyłonił prezesa, którego funkcję przyjęła dr inż. Anna Oborska.

Komisja rewizyjna działać będzie w składzie: dr inż. Joanna Główczyk-Zubek, dr Piotr Nowaczyk, prof. Tomasz Wasilewski.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.04.2025 21:58
Potwierdziły się wcześniejsze pogłoski: Unilever przejmuje markę Wild
Dołączenie do Unilever oznacza ekscytujący nowy rozdział dla Wild – mówią założyciele markiwearewild.com

Pogłoski o możliwości takiej transakcji pojawiły się już na początku tego roku. 1 kwietnia Unilever potwierdził przejęcie Wild – marki kosmetyków pielęgnacyjnych, nie zawierających plastiku.

Ten strategiczny krok stanowi dla Unilever poszerzenie portfolio marek pielęgnacyjnych w kierunku premium, a tym samym wzrost zgodny z planami firmy.

Jesteśmy zachwyceni, że możemy powitać Wild w rodzinie Unilever. Innowacyjne podejście tej marki do formuł i opakowań oraz marketing w mediach społecznościowy sprawiły, że Wild jest doskonałym uzupełnieniem naszego portfolio produktów do pielęgnacji osobistej – skomentował Fabian Garcia, prezes Unilever Personal Care.

Wild to firma założona przez dwójkę przyjaciół od czasów dzieciństwa, Freddy‘ego Warda i Charliego Bowes-Lyona, w 2020 roku. Celem Wild jest rezygnacja z jednorazowych produktów łazienkowych na rzecz tworzenia kosmetyków wydajnych, wykonanych z naturalnych składników, o wysokiej skuteczności. W ofercie Wild znajduje się m.in. dezodorant, umożliwiający ponowne napełnianie, żel pod prysznic w butelce w 100 proc. wolnej od plastiku i kompostowalnej, a ponadto żel do mycia rąk, szampon w kostce i balsam do ust.

Czytaj też: Unilever planuje przejęcie marki Wild? Możliwa transakcja za 230 milionów funtów

Produkty Wild dystrybuowane są bezpośrednio do konsumentów za pośrednictwem e-commerce i kanałów detalicznych, głównie w Wielkiej Brytanii, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Dołączenie do Unilever oznacza ekscytujący nowy rozdział dla Wild. Nasza misja usuwania plastiku jednorazowego użytku z łazienek dzięki innowacyjnym produktom do pielęgnacji osobistej zostanie znacznie wzmocniona dzięki wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy, skali i zasięgu Unilever w celu dalszego rozwoju marki, jak również przekazania naszej wizji większej liczbie konsumentów – podsumował Charlie Bowes-Lyon, współzałożyciel Wild.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.04.2025 13:13
Nowa włoska marka na polskim radarze kosmetycznym: Borotalco
579052
/ Agata Grysiak
579053
/ Agata Grysiak
579054
/ Agata Grysiak
579055
/ Agata Grysiak
579052
579053
579054
579055
Gallery

Dziś w warszawskiej restauracji Amici odbyła się oficjalna premiera włoskiej marki Borotalco na polskim rynku kosmetycznym. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono dziennikarzy i dziennikarek, twórców branżowych oraz miłośników pielęgnacji. W kameralnej atmosferze śniadania prasowego goście mieli okazję poznać filozofię marki i jej bogatą historię.

Przedstawiciele Borotalco opowiedzieli o jej florenckich korzeniach sięgających końca XIX wieku. Podkreślili, że przez lata marka nie tylko zachowała swój klasyczny charakter i rozpoznawalny zapach, ale także konsekwentnie rozwijała formuły, odpowiadając na zmieniające się potrzeby konsumentów. Szczególny nacisk położono na przełomowe momenty w historii Borotalco – od kultowego pudru, przez linię dezodorantów, aż po dzisiejsze innowacje.

Jedną z najważniejszych informacji przedstawionych podczas wydarzenia była nowa, biodegradowalna formuła, w której tradycyjny talk został zastąpiony roślinną alternatywą. To ukłon w stronę świadomych konsumentów i odpowiedź na rosnące zainteresowanie naturalną pielęgnacją. Marka zaznaczyła, że mimo zmian składników, produkty zachowują tę samą wysoką skuteczność i charakterystyczny zapach, który pokochały pokolenia Włochów.

Na zakończenie śniadania zaproszeni goście i gościnie mogli przetestować produkty Borotalco na własnej skórze. Udostępniono pełną gamę kosmetyków, w tym dezodoranty. Wydarzenie zakończyło się symbolicznym ciao tutti oraz zapowiedzią kolejnych działań marki w Polsce – zarówno promocyjnych, jak i edukacyjnych, mających na celu przybliżenie filozofii włoskiej pielęgnacji szerszemu gronu odbiorców.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. kwiecień 2025 22:48