„Sprzedaż marki jest jak wysokość, na której leci samolot. Wydatki na reklamę są jak silniki: gdy silniki pracują, wszystko jest w porządku, ale kiedy silniki się zatrzymują, w końcu zaczyna się zjazd” – tak opisał to zjawisko Simon Broadbent, ekspert i autor wielu książek poświęconej tej tematyce.
Wydatki na reklamę można ograniczyć z wielu powodów. Zazwyczaj są redukowane z powodu recesji na rynku lub gdy firma potrzebuje środków na pilniejsze potrzeby. Budżet reklamowy zwykle nie jest stały i można go szybko zmodyfikować. Działania reklamowe mogą się wydawać zbytecznym luksusem. Badacze: Adam Gelzinis, Rachel Kennedy, Virginia Beal, Nicole Hartnett i Byron Sharp postanowili pokazać jakie są konsekwencje takich decyzji.
Niezależnie od tego, dlaczego marki przestają się reklamować, ważne jest, aby rozumiały, co się dzieje, gdy to robią. Jak to wpływa na sprzedaż? Jak duże mogą być konsekwencje ograniczenia wydatków na ten cel?
Konsekwencje ograniczenia wydatków na reklamę
- Kiedy marki przestają reklamować się na rok lub dłużej, sprzedaż często spada (średnio o 16 proc. po roku i 25 proc. po dwóch latach).
- Tempo spadku jest najszybsze w przypadku marek, które odnotowywały spadki już przed wstrzymaniem wydatków na reklamę
- Wielkość brandu również jest istotna. Małe marki doświadczają zazwyczaj większych spadków niż te większe.
- Większe, rozwijające się marki, mają tendencję do dalszego wzrostu po ograniczeniu wydatków na reklamę na rok do dwóch lat, podczas gdy trend sprzedaży szybko się odwraca w przypadku małych, dopiero rozwijających się lub wchodzących na rynek marek.