Według danych PMR, wartościowy udział innych niż kosmetyczne sklepów w całym rynku kosmetycznym – uwzględniając kanały niewyspecjalizowane w sprzedaży kosmetyków takie jak: sieci odzieżowe, sklepy spożywcze, bazary i targowiska, kioski oraz apteki – oscyluje na poziomie 35 proc. i w kolejnych latach (do 2027 r.) utrzyma się na podobnym poziomie.
Sprzedaż ogółem, w tym także kosmetyków, maleje na bazarach, targowiskach, w kioskach. Natomiast perspektywy wzrostu w sprzedaży kosmetyków mają takie kanały jak np. sieci odzieżowe, dyskonty spożywcze i niespożywcze.
– W sieciach niespecjalistycznych sprzedaż kosmetyków rośnie ze względu na niską bazę, z jakiej startowały – w ostatnich latach mocno rozszerzały one asortyment kosmetyczny. Ma na to również organiczny wzrost placówek otwieranych przez dyskonty spożywcze i niespożywcze – komentuje dla wiadomoscikosmetyczne.pl Karolina Szałas, senior analyst w PMR Market Experts.
Według prognoz PMR, w przypadku sieciowych sklepów spożywczych, udział kosmetyków w wartości sprzedaży będzie rósł w dyskontach, w przeciwieństwie do hipermarketów i supermarketów.
W latach 2022-2027 sprzedaż kosmetyków w dyskontach spożywczych będzie rosła średniorocznie na poziomie 5-10 proc., w poszczególnych latach o ok. 2-4 pkt. proc. szybciej niż cały rynek artykułów kosmetycznych – mówi Karolina Szałas.
PMR prognozuje wzrost wartości rynku handlu detalicznego artykułami kosmetycznymi w Polsce w latach 2022-2027 na średniorocznym poziomie 3-5 proc.
Czytaj więcej: Karolina Szałas, PMR: Rynek kosmetyków w Polsce wzrośnie wartościowo o 30 proc. do 2027 roku
W 2022 r. wartość całego rynku artykułów kosmetycznych w Polsce wyniesie prawie 28 mld zł, a udział stacjonarnych sklepów drogeryjno-kosmetycznych w rynku jest na poziomie 40 proc.