StoryEditor
Sieci i centra handlowe
15.07.2024 12:42

The Body Shop blisko zawarcia umowy ratunkowej z konsorcjum kierowanym przez brytyjskiego magnata

Czy The Body Shop znajdzie w końcu nowego właściciela? / Erik Mclean via Unsplash
Brytyjska marka kosmetyczna The Body Shop może wkrótce zyskać nowych właścicieli. Konsorcjum firm, na czele z brytyjskim biznesmenem Mike’em Jatanią, jest bliskie przejęcia walczącego o przetrwanie detalisty kosmetyków.

Brytyjska firma inwestycyjna Mike’a Jatanii, Aurea Holdings, prowadzi wyłączne rozmowy z administratorami The Body Shop, FRP Advisory, w celu sfinalizowania potencjalnego przejęcia. Według raportu opublikowanego przez The Business of Fashion, nowi właściciele zamierzają zachować wszystkie sklepy w Wielkiej Brytanii, które liczą około 100 placówek. Konsorcjum, w skład którego wchodzą również byli liderzy branży kosmetycznej, widzi możliwość odrodzenia etycznej marki kosmetycznej.

Plotki głoszą, że w transakcji współpracuje również były CEO Molton Brown, Charles Denton, razem z Aurea Holdings. Konsorcjum to wyprzedziło konkurencyjnych oferentów, w tym firmę Gordon Brothers, która stoi za marką Laura Ashley, oraz inne firmy takie jak Modella Capital z grupy R Capital i Alteri Investors, właściciela Bensons for Beds.

FRP Advisory rozpoczęło aukcję marki w maju, po uznaniu, że alternatywna restrukturyzacja nie jest możliwa. Termin składania ofert został wyznaczony na 11 czerwca, co miało na celu przyspieszenie sprzedaży borykającego się z problemami biznesu. Wcześniej, w listopadzie 2023 roku, Aurelius Group nabyła The Body Shop za 207 milionów funtów, jednak już w lutym 2024 roku firma w Wielkiej Brytanii i Niemczech ogłosiła upadłość.

Sytuacja finansowa The Body Shop była wyjątkowo trudna, co doprowadziło do zamknięcia 197 sklepów w Wielkiej Brytanii i licznych zwolnień. Z problemami boryka się także francuska filia firmy, która jest na skraju przymusowej likwidacji, a jedynie jedna oferta przejęcia pozostaje na stole. Receivership francuskiej spółki ogłoszono 4 kwietnia, a firmy zainteresowane zakupem miały czas do 3 czerwca na zgłoszenie swoich ofert.

Czytaj także: Marks & Spencer i Next zainteresowane przejęciem The Body Shop w ramach aukcji

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
13.08.2024 16:40
CBRE: Parki rządzą powierzchnią handlową w Polsce
Park handlowy Vis a Vis Wilanów (fot. mat. prasowe)mat. prasowe

Polska przestrzeń handlowa rośnie w siłę, a jej głównym motorem napędowym są parki handlowe. W pierwszej połowie 2024 roku aż 91 proc. nowo oddanej powierzchni handlowej stanowiły właśnie te obiekty. Jakie są kluczowe liczby i trendy na rynku handlowym?

Polski rynek handlowy przeżywa intensywny rozwój, a głównym elementem tego wzrostu są parki handlowe. W pierwszej połowie 2024 roku oddano do użytku 210,2 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, z czego aż 91 proc. stanowiły właśnie parki handlowe. W tym okresie pojawiły się 23 nowe obiekty zakupowe, z których 21 to właśnie parki handlowe. Dodatkowo rozbudowano 9 istniejących już obiektów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym segmentem rynku.

Warto zwrócić uwagę na geograficzne przesunięcie zainteresowania deweloperów. Coraz częściej inwestują oni w małych miastach, gdzie obecnie znajduje się już 27 proc. całkowitej powierzchni handlowej w Polsce. Najszybszy wzrost powierzchni handlowej obserwowany jest właśnie w miejscowościach liczących do 100 tys. mieszkańców. Duża część nowej przestrzeni handlowej (54 proc.) powstaje właśnie w tych małych miejscowościach, co potwierdza rosnącą atrakcyjność tego rynku.

Według raportu CBRE, warunki do rozwoju sektora handlowego w Polsce ulegają systematycznej poprawie. Inflacja, która na początku roku wynosiła 3,7 proc., spadła do 2,6 proc. w czerwcu, co sprzyja zwiększeniu konsumpcji. Sprzedaż detaliczna w pierwszej połowie 2024 roku wzrosła o 4,9 proc. w ujęciu rocznym. Właściciele sklepów, dostosowując się do nowych realiów, rozwijają strategię omnichannel, łącząc sprzedaż stacjonarną z online. To działanie wpisuje się w trend „phygital”, który integruje fizyczne i cyfrowe doświadczenia zakupowe.

Na koniec drugiego kwartału 2024 roku w Polsce w budowie znajdowało się 573,4 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego 76 proc. stanowiły parki handlowe. Warto również podkreślić, że koszty wynajmu powierzchni handlowej w parkach handlowych są zdecydowanie niższe niż w dużych centrach handlowych, wynosząc średnio 9-12 euro za mkw. miesięcznie. W Warszawie wynajem powierzchni handlowej w najlepszych centrach handlowych to koszt od 100 do 130 euro za mkw., a w innych dużych miastach 40-60 euro za mkw. na miesiąc.

Czytaj także: Precordia Capital i Septyma nabyły udziały w parku handlowym Vis à Vis Wilanów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
07.08.2024 16:40
Intermarche idzie na wojnę z dyskontami. Masowo obniża ceny i zapowiada ekspansję marki własnej

Intermarche włącza brandowe produkty w akcję „Najtańszy w kategorii”, w tym z kategorii chemicznych. Ich cena ma się równać cenom produktów marek własnych dyskontów. Stopniowo najtańsze produkty będą zastępowane marką własną Intermarche. Sieć obniża także masowo regularne ceny w swoich marketach.

Sieć supermarketów Intermarche postanowiła iść śladem Biedronki i Lidla i zawalczyć o klientów obniżając ceny. W ramach akcji „Najtańszy w kategorii” wprowadza bardzo niskie ceny dla wybranego asortymentu, wybija ekspozycyjnie te produkty, a także zamierza część brandowych produktów zastąpić swoją marką własną „O la la!”.

Jak informuje detalista, decyzja ta została poprzedzona dokładną analizą asortymentu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kategorie produktów codziennego użytku.

image
Takie oznaczenie otrzymały brandowe produkty w najbardziej ekonomicznych cenach. W to miejsce Intermarché będzie wprowadzać stopniowo propozycje swojej marki własnej
Intermarché
Obecnie oferta niskich cen obejmuje ponad 1500 artykułów i będzie ich jeszcze więcej. W tej chwili jest rozszerzana o 100 kolejnych produktów w kategoriach, w których Intermarché nie posiada odpowiednika w marce własnej. Te bradowe produkty będą sprzedawane w cenach odpowiadających cenom produktów marki własnej w sieciach dyskontowych. Zostaną oznaczone hasłem „Najtańszy w kategorii”, co ma pomóc klientom szybko odnaleźć najbardziej ekonomiczne opcje w ofercie. Artykuły te sukcesywnie będą zastępowane przez parasolową markę własną Intermarché „O la la!”

Jak poinformowało nas biuro prasowe sieci: W kategorii chemia oznaczenie „Najtańszy w kategorii” znalazło się przy popularnych produktach, takich jak np. kapsułki do prania, mleczka do czyszczenia, płyny do naczyń, chemia do zmywarki, mydło do rąk w kostce czy podstawowy papier toaletowy. Wśród tej części asortymentu dominują detergenty do prania, sprzątania, mycia. W produktach kosmetycznych i higienicznych Intermarche ma także rozwiniętą ofertę marek własnych w dyskontowych cenach.

– Nowa akcja i oznaczenia pomogą klientom świadomie wybierać produkty o wysokiej jakości w najlepszych cenach. Należy podkreślić, że produkty objęte tą akcją dołączają do ponad 1500 tysiąca referencji, których ceny w strategii Intermarché są ustalane do najniższych na rynku. Gwarantujemy w ten sposób klientom, że w Intermarché jest tak tanio, jak w dyskontach – mówi Tomasz Walczak, dyrektor Marketingu Intermarché.

image
Intermarche obniża ceny regularne 500 produktów
W lipcu sieć zapoczątkowała także masową obniżkę (500 produktów) cen regularnych. Co miesiąc sieć będzie rewidowała ceny i wprowadzała regularne obniżki na kilkaset wybranych produktów. Artykuły w obniżonych cenach zostały oznaczone wyraźnymi zielonymi cenówkami.

– Regularnie badamy ceny i reagujemy na zmiany rynkowe. Akcje obniżkowe są stosowane praktycznie przez wszystkich graczy na rynku, ale najczęściej obejmują niewielkie grupy produktów, a jeśli pojawiają się większe akcje to zazwyczaj mają charakter okresowy i jednorazowy. W sklepach Intermarché, poza promocjami, chcemy na co dzień zapewnić klientom możliwość zakupu wielu produktów w niższych cenach – twierdzi Tomasz Walczak.

Intermarché to sieć supermarketów spożywczych. Jest częścią Grupy Muszkieterów – zrzeszenia blisko 500 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. W 2023 r. obroty Grupy Muszkieterów wyniosły 10,3 mld złotych. Wyznaczaniem kierunków strategicznych obu sieci zajmuje się spółka ITM Polska.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. sierpień 2024 05:47