StoryEditor
Sieci i centra handlowe
09.11.2023 10:28

Sprzedaż Action w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. wzrosła do ok. 8 mld euro

Wskutek szybkiego rozszerzenia działalności Action na arenie międzynarodowej i dynamicznego rozwoju już istniejących placówek, sprzedaż netto w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku wzrosła do 7,9 miliarda euro, co oznacza wzrost o 30,5 proc. W tym okresie firma otworzyła 153 nowe sklepy, co sprawiło, że łączna liczba sklepów wyniosła 2416 w 11 krajach europejskich. Warto również zaznaczyć, że istniejące sklepy zanotowały wzrost sprzedaży na poziomie 19,2 proc., co świadczy o rosnącym znaczeniu Action dla swoich klientów.

Ze względu na obniżenie kosztów surowców, transportu i energii, Action latem obniżyło ceny swoich produktów i planuje kontynuować tę praktykę. W ostatnim kwartale Action obchodziło kilka istotnych osiągnięć związanych z rozszerzaniem swojej działalności. W Niemczech, znany dyskont otworzył swoją pięćsetną placówkę, która znajduje się w Düsseldorfie. W Wiedniu został otwarty setny sklep tej sieci. W zaledwie drugim roku obecności we Włoszech, Action otworzył swoją pięćdziesiątą placówkę, zlokalizowaną w Rzymie. W ciągu dwóch lat liczba pracowników Action we Włoszech wzrosła do ponad 1000 osób. W Polsce w lipcu przyjęto 4000. pracownika.

Kiedy ceny zakupu gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, zdecydowaliśmy się sami wchłonąć część wyższych kosztów, aby nie przenosić tego na naszych klientów. Od lata zaobserwowaliśmy odwrócenie trendu wyższych cen zakupu i byliśmy już w stanie obniżyć ceny ponad 900 produktów (15 proc. naszego asortymentu), niektóre o ponad 10 proc. Nasi klienci będą nadal obserwować obniżki cen do końca tego roku, a także w okresie świątecznym — Hajir Hajji, dyrektor generalny Action

Ponadto, firma osiąga postępy w realizacji swojego programu zrównoważonego rozwoju, skupiając się na czterech głównych obszarach: Ludzie, Planeta, Produkt i Partnerstwo. W obszarze Ludzie, Action skupia się na rozwijaniu swoich pracowników. W roku 2023 firma nie tylko zatrudniła już 4616 nowych pracowników, ale także nagrodziła swoich pracowników trzydziestoletnią premią jubileuszową za ich wkład w budowanie silnej marki Action. W ramach filaru Produkt, Action wprowadziło we wrześniu swój pierwszy w pełni cyrkularny produkt do sklepów w krajach Beneluksu — kosz do przechowywania wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu. Firma planuje wprowadzać kolejne produkty o obiegu zamkniętym produkcji.

W obszarze Partnerstwo, Action przedłużyło współpracę z SOS Wioski Dziecięce na kolejne trzy lata. Firma również wspiera różne programy pomocy doraźnej poprzez wsparcie finansowe i dostarczanie produktów, aby pomóc dzieciom dorastać w bezpiecznym środowisku. Dodatkowo, Action rozpoczęło wspieranie FC STRAAT, największego ulicznego klubu piłkarskiego i społeczności w Holandii, założonego przez influencera i bohatera ulicznej piłki nożnej Soufiane Touzani, aby zachęcać dzieci do aktywnego uczestnictwa w rozgrywkach sportowych.

Czytaj także:  Konsumenci bacznie przyglądają się sklepowym promocjom. Wskazali gdzie są najlepsze

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
01.07.2024 11:46
Galerie i centra handlowe w końcu na plusie
Centrum handlowe Blue City w Warszawie.Shutterstock
Galerie i centra handlowe w Polsce odnotowują długo oczekiwany wzrost liczby odwiedzających. W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku ruch w tych obiektach zwiększył się o 95 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Zwiększenie liczby unikalnych klientów o 173 proc. w tym samym okresie świadczy o rosnącym zainteresowaniu zakupami stacjonarnymi. Jest to wyraźna poprawa po trudnym roku 2023, kiedy to wiele obiektów zmagało się z małą frekwencją i spadkami przychodów.

Badania przeprowadzone przez firmę Proxi.cloud wykazały, że największy wzrost ruchu odnotowano w województwach łódzkim (136 proc.), mazowieckim (112 proc.) oraz świętokrzyskim (111 proc.). Te regiony przewodzą w pozytywnych zmianach, podczas gdy województwa warmińsko-mazurskie, podkarpackie i zachodniopomorskie zanotowały spadki. Mateusz Nowak z Proxi.cloud tłumaczy, że różnice te wynikają głównie z kondycji ekonomicznej poszczególnych regionów, gdzie bogatsze województwa, takie jak mazowieckie, radzą sobie lepiej dzięki większej sile nabywczej mieszkańców.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na poprawę sytuacji w centrach handlowych była redukcja inflacji oraz wzrost wynagrodzeń, które przewyższyły wzrost wydatków. Dzięki temu, konsumenci mieli więcej pieniędzy do dyspozycji, co przełożyło się na wzrost zakupów. Dr Maria Andrzej Faliński, były dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), zauważa, że galerie handlowe powoli odbudowują się po zapaści spowodowanej pandemią COVID-19, a popyt na powierzchnie handlowe rośnie, co widać po coraz mniejszej liczbie wolnych lokali do wynajęcia.

Tego typu obiektom ewidentnie coraz lepiej się powodzi. Wychodzą one z trendu dyskontyzacji rynku i tzw. potaniania zakupów. Podniosły zarówno opłaty czynszowe, jak i eksploatacyjne. Wiedzą, że klienci ich sklepów stawiają na wyższą półkę. Zatem butikom i tak opłaca się prowadzić działalność w tego typu placówkach. Dla przykładu, 10 transakcji premium daje większy zarobek niż 50 tanich. Jednak wiadomość, że unikalnych klientów przybyło, może doprowadzić do kolejnych wzrostów opłat za lokale

- podkreśla dr. Faliński.

Analiza zachowań konsumentów przeprowadzona przez Proxi.cloud, obejmująca ponad 28 milionów konsumentów, wykazała, że przeciętny czas wizyty w galeriach handlowych nieznacznie się skrócił. Mimo to, wzrost liczby unikalnych klientów jest wyraźnym sygnałem poprawy. Dr Nikodem Sarna z Proxi.cloud zaznacza jednak, że dla pełnej oceny kondycji finansowej tych obiektów konieczne są szczegółowe analizy danych finansowych. Wzrost liczby klientów może bowiem prowadzić do wyższych opłat czynszowych, co z kolei może wpłynąć na decyzje najemców.

Eksperci są zgodni, że o ile nie nastąpi drastyczny wzrost inflacji, galerie i centra handlowe mogą liczyć na dalszy wzrost ruchu i liczby klientów. Pomimo dynamicznego rozwoju e-commerce, zakupy stacjonarne wciąż cieszą się popularnością wśród Polaków. Możliwość odbioru zamówień online w centrach handlowych stanowi dodatkowy atut, który przyciąga klientów do tych obiektów. Mateusz Nowak z Proxi.cloud podkreśla, że bieżąca sytuacja ekonomiczna oraz wskaźnik inflacji będą kluczowe dla dalszego rozwoju tego sektora. Dr Sarna dodaje, że o ile nie nastąpi żadne drastyczne tąpnięcie na rynku, można spodziewać się dalszych wzrostów w zakresie ruchu i liczby unikalnych klientów.

Czytaj także: Tajemnicze wózki Auchan w nowej wersji — tym razem także z kosmetykami

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
26.06.2024 10:52
Rossmann w nowym parku handlowym w Węgrowie
Smart Park w Węgowie, wizualizacjafot. materiały inwestora
Drogeria Rossmann znalazła się wśród najemców nowego parku handlowego, który powstaje w Węgrowie. Operatorem logistycznym będzie Biedronka.

Węgrów to niewielka, licząca około 11 tys. mieszkańców, miejscowość na wschodzie Polski nad rzeką Liwiec. Przy rondzie im. Bohaterów Bitwy pod Węgrowem powstaje w niej kompaktowy park handlowy.

Smart Park Węgrów ma 6600 mkw. powierzchni najmu. Znajdą się w nim sklepy popularnych sieci handlowych. Operatorem spożywczym będzie Biedronka. Ofertę drogeryjną zapewni sieć Rossmann.

Mix najemców tworzą także Dealz, Sinsay, Martes Sport i Media Expert.

Obiekt budują Smart Park Poland i RG Leasing. Firmy planują rozwój w różnych regionach kraju, z co najmniej 11 kolejnymi inwestycjami w mniejszych miastach w Polsce. 

Czytaj także: Drogerie dm i Rossmann w parku handlowym Silwana – największym kompleksie handlowym w województwie lubuskim

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. lipiec 2024 05:29