W roku 2023 dynamika wzrostu obrotów (4,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego) w centrach handlowych przewyższała tempo wzrostu frekwencji (2,5 proc. w porównaniu do roku poprzedniego). Oznacza to, że odwiedzamy centra handlowe głównie w celu dokonania konkretnych zakupów oraz skorzystania z oferowanych usług i rozrywki, a rzadziej zatrzymujemy się jedynie na oglądaniu sklepów i ofert ulubionych marek. To zjawisko dobrze ilustrują wyniki centrów handlowych o średniej wielkości (20 000- 39 999 m.kw. GLA), które, mimo niewielkiego wzrostu frekwencji na poziomie (1,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego), odnotowały najwyższy wzrost wartości sprzedaży spośród wszystkich formatów, sięgający 5,5 proc.
Jeśli chodzi o kategorię urodową i zdrowotną, to usługi związane z tymi branżami (gabinety kosmetyczne, spa, wyspy manicure, salony fryzjerskie itd.) wykazały wzrost obrotów o 35,2 proc. Sklepy oferujące produkty urodowe i związane ze zdrowiem osiągnęły natomiast wzrost o 6,8 proc. To odpowiada ostatnim obserwacjom; od dłuższego czasu Retail Institute zauważa trend, który sugeruje, że usługi oferowane w centrach handlowych coraz skuteczniej radzą sobie na rynku, ponieważ nie są tak szybko wypierane przez sprzedaż internetową.
Sklepy z ofertą modową odnotowały dobre wyniki, ze wzrostem o 0,8 proc. Sukces ten był efektem wzrostu sprzedaży w kategorii galanterii skórzanej (11,8 proc.), mody oraz artykułów dla dzieci i kobiet w ciąży (11,2 proc.), bielizny (2,2 proc.), biżuterii i zegarków (1,2 proc.), a także obuwia (1,9 proc.). Warto zwrócić uwagę na ten fakt, ponieważ coraz więcej sklepów odzieżowych, takich jak H&M, rozszerza swoją ofertę o produkty kosmetyczne, takie jak makijaż, zapachy czy produkty do pielęgnacji.
Czytaj także: Listonic: Action najpopularniejszym dyskontem niespożywczym w Polsce - 51,73 proc. rynku w ręku holenderskiej sieci