Biedronka otworzyła w pierwszym półroczu 2023 r. 50 sklepów (37 przyłączeń netto, czyli 13 placówek zamknięto). Przebudowane zostały 164 markety – wynika z raportu opublikowanego przez Grupę Jeronimo Martins.
W ciągu całego bieżącego roku Biedronka planuje powiększyć sieć o 130-150 nowych placówek, co oznacza, że jeśli założenia się spełnią, przybędzie ich jeszcze 80-100 w drugiej połowie roku. Przebudowanych ma zostać 350 placówek.
Wyniki sprzedaży Biedronki
W pierwszym półroczu 2023 r. sprzedaż Biedronki osiągnęła poziom 10,3 mld euro, o 24,5 proc. więcej w porównaniu do I półrocza 2022 r. W drugim kwartale sprzedaż wyniosła 5,5 mld, o 23,1 proc. więcej niż w drugim kwartale 2022 r.
Kto jest właścicielem Biedronki?
Biedronka jest jednym z największych dyskonterów w Polsce. Działa w Grupie Jeronimo Martins, do której należy także sieć drogerii Hebe.
Kosmetyki w Biedronce
Kosmetyki to kategoria, którą dyskonter sukcesywnie rozwija od kilku lat nie tylko pod względem asortymentowym, ale także wizualnym. W sklepach klasy premium ta sekcja prezentuje się już estetycznie, wydzielone są strefy z kosmetkami dla kobiet i dla mężczyzn.
Zobacz więcej: Biedronka ze strefą kosmetyczną w Elektrowni Powiśle
Odrębną sekcję stanowią kosmetyki do makijażu. Biedronka współpracuje w tej grupie asortymentowej z firmą Bell, która ma w dyskoncie swoje szafy makijażowe i przygotowuje we współpracy z influencerami specjalne kolekcje dla sieci. Tak powstała m.in. limitowana kolekcja kosmetyków wspólnie z członkiniami internetowego projektu GenZie.
Zaledwie kilka tygodni temu w Biedronce pojawiły się także kosmetyki, które z Bell stworzyła jedna z najbardziej znanych twórczyń internetowych Red Lipstick Monster.
Takie projekty realizują także inni producenci. Na przykład firma Uroda, która do Biedronki wprowadziła specjalną kolekcję zapachów Bi-es stworzonych wspólnie z youtuberem Dominikiem Rupińskim.
Biedronka w kategoriach kosmetycznych, higienicznych i chemicznych ma także szereg marek własnych, w tym tak znane jak kosmetyki pielęgnacyjne Be Beauty i pieluszki oraz chusteczki dla dzieci Dada.
Dyskonty są kanałem sprzedaży, który dynamicznie rośnie i – zgodnie z przewidywaniami badaczy – tak będzie nadal ze względu słabnącą siłę nabywczą polskich konsumentów. Udział dyskontów w wydatkach na FMCG wyniósł w 2022 r. 40 proc. przy 16 proc. wzroście rok do roku – wynika z danych GfK Polonia, firmy analizującej zakupy polskich gospodarstw domowych. Dla Polaków kupujących kosmetyki pierwszym wyborem są nadal drogerie, ale online oraz dyskonty to najszybciej rosnące kanały sprzedaży.
Czytaj więcej: Polacy częściej chodzą do drogerii, ale dyskonty są mocną konkurencją