- Przywrócimy handel w niedzielę. To ważne dla rozwoju gospodarki, ale także dla obywateli - stwierdziła Lubnauer. - Nie chcemy mówić Polakom, jak mają żyć i kiedy handlować. Przywrócimy handel, zapewniając dwie wolne niedziele w miesiącu dla każdego pracownika - dodała.
Podobne deklaracje ze strony przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej padły na początku września, podczas prezentacji programu gospodarczego komitetu. Andrzej Rżońca, główny ekonomista PO, oznajmił wówczas, że sklepy ponownie będą otwarte, natomiast jednocześnie wprowadzony zostanie obowiązek udzielania pracownikom handlu minimum dwóch wolnych niedziel w miesiącu.
Przypomnijmy, że Platforma Obywatelska - główna siła polityczna wchodząca w skład Koalicji Obywatelskiej - w dobiegającej końca kadencji parlamentu złożyła w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczących niedzielnego handlu. Na jesieni 2017 r. Platforma wniosła projekt zmian w Kodeksie pracy, dotyczących właśnie "zagwarantowania osobom pracującym w niedziele co najmniej dwóch niedziel wolnych w miesiącu".
Później, w marcu 2018 r. - na kilka dni przed pierwszą niehandlową niedzielą - PO wniosła do Sejmu kolejny projekt ustawy. Projekt ten zakładał całkowite uchylenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, przepchniętej wcześniej przez parlament głosami posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości.
Również Nowoczesna, czyli partia Katarzyny Lubnauer, od samego początku była przeciwna zakazowi handlu w niedziele. Posłowie Nowoczesnej złożyli do laski marszałkowskiej dwa projekty ustaw w tej sprawie, jednak sejmowe komisje nigdy się nimi nie zajęły.
Wraz z końcem obecnej kadencji sejmu, wszystkie projekty ustaw dotyczących zakazu handlu w niedziele - w tym jeden projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości - trafią do kosza. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule zamieszczonym na portalu wiadomoscihandlowe.pl.