Spółka Ibex Retail Investment obecnie kontroluje 72 procent akcji Pepco, co przekłada się na wartość około 9 miliardów złotych. Firma ogłosiła zamiar stopniowej sprzedaży tych akcji poprzez proces przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB), ale pod warunkiem uzyskania zadowalającej ceny. Analitycy, cytowani przez "Puls Biznesu", uważają, że ze względu na to, że wierzyciele Pepco wyrazili zgodę na przedłużenie finansowania do 2026 roku, z opcją dwukrotnego przedłużenia o kolejny rok, planowana sprzedaż, której celem jest poprawa płynności finansowej w średnim okresie, nie musi być realizowana w pośpiechu.
W środę, 18 października, Grupa Pepco zorganizowała w Warszawie prezentację dla inwestorów z okazji Dnia Rynków Kapitałowych, na której przedstawiła swoją strategię rozwoju na najbliższy czas. Plan zakłada przede wszystkim poprawę opłacalności głównej działalności Pepco w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo podkreślono potrzebę bardziej kontrolowanego podejścia do wzrostu i inwestycji w ramach całej Grupy. Pepco ma zamiar skoncentrować się na bardziej precyzyjnym podejściu do otwierania nowych placówek.
Plan zakłada otwarcie 400 nowych sklepów netto rocznie w roku obrotowym 2024, co stanowi spowolnienie w porównaniu do roku 2023, kiedy to uruchomiono 668 placówek. Przewiduje się również przegląd programu odnowy sklepów w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto, firma przedstawiła strategie mające na celu zwiększenie generowania gotówki oraz dokonała przeglądu alokacji kapitału, planując jednocześnie wzmocnienie swojej pozycji na kluczowych rynkach. W ramach tych działań zakłada się wzrost skali działalności we Włoszech i Hiszpanii oraz skupienie się na rozwoju sieci Dealz w Polsce. Grupa Pepco ogłosiła niedawno swoje wyniki finansowe za rok obrotowy zakończony 30 września, odnotowując wzrost przychodów o 17,7 procent rocznie (przy stałym kursie).
Sieć wprowadziła w 2022 r. do oferty produkty kosmetyczne.
Czytaj także: Dyrektor generalny Pepco ustępuje ze stanowiska, firma obniża prognozy finansowe