Pierwszym czynnikiem, który wpłynął na rekordowy wynik, była korekta cen nieruchomości, co pozwoliło inwestorom na zakup nowoczesnych obiektów w atrakcyjnych warunkach. Ponadto obniżki stóp procentowych w strefie euro wpłynęły na poprawę dostępności finansowania. Według ekspertów kolejne obniżki w 2025 roku mogą jeszcze bardziej zwiększyć aktywność na rynku. W 2024 roku rynek magazynowy odnotował dużą płynność, a konkurencja między inwestorami była intensywna. Wśród najważniejszych transakcji wymienia się sprzedaż portfela Diamond Business Park w Warszawie, Strykowie i Gliwicach.
W sektorze handlowym dominowały inwestycje w parki handlowe oraz centra handlowe. Największymi transakcjami były zakupy Centrum Handlowego Magnolia Park we Wrocławiu za 373 mln euro oraz Silesia City Center w Katowicach za 405 mln euro, dokonane przez NEPI Rockcastle. Polski rynek nieruchomości komercyjnych pozostaje atrakcyjny dla inwestorów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz kapitału lokalnego. Eksperci przewidują, że rok 2025 przyniesie dalszy wzrost zainteresowania, szczególnie na rynku magazynowym, który od lat cieszy się dużym uznaniem inwestorów.
Zdaniem Przemysława Łachmaniuka z CBRE, polski rynek nieruchomości komercyjnych ma solidne fundamenty, a stopy zwrotu z inwestycji w Polsce są bardziej konkurencyjne niż w Europie Zachodniej. Wzrost liczby zapytań ze strony funduszy inwestycyjnych potwierdza pozytywny trend, który może zaowocować jeszcze lepszymi wynikami w nadchodzącym roku.
Czytaj także: Multibrandowy butik Moliera2 dołącza do najemców Metropolitan Warszawa