StoryEditor
Drogerie
14.08.2018 00:00

Właściciel sieci drogerii Hebe przejmuje prawa do marki Biedronka

Pod koniec lipca Jeronimo Martins i spółka Optimum Mark zawarły porozumienie, którego celem jest połączenie obu tych spółek. Spółka Optimum Mark formalnie jest właścicielem praw zarówno do znaku towarowego "Biedronka", jak i do szeregu marek własnych portugalskiej grupy Jeronimo Martins.

Jak zadeklarowały firmy, Jeronimo Martins Polska przejmie cały majątek Optimum Mark. W zamian za to właściciel drugiej spółki otrzyma ponad 8,2 mln akcji Jeronimo Martins o wartości nominalnej 10 zł każda. Jedynym właścicielem Optimum Mark jest firma Warta – Retail & Services Investments B.V. z siedzibą w Amsterdamie.

Jak wynika z analizy raportów i dokumentacji firmy Optimum Mark, to spółka, która służyła do rejestrowania znaków towarowych należących do Jeronimo Martins. Firma posiadała m.in. prawa do znaku towarowego Biedronka czy Kraina Wędlin.

Spółka Optimum Mark powstała w 2004 roku. Jej kapitał zakładowy to blisko 100 mln złotych. W zarządzie zasiadają: Marcin Ładak, Marek Złakowski i Luis Filipe Aguiar Gomes de Araujo, czyli przedstawiciele Jeronimo Martins w Polsce. Co więcej, właściciel Optimum Mark - Warta - Retail & Services Investments B.V. to jednocześnie formalny (i jedyny) właściciel Jeronimo Martins Polska i spółka zależna Jeronimo Martins SGPS, czyli portugalskiej grupy Jeronimo Martins.

W 2017 roku Optimum Mark zanotowało przychody operacyjne w wysokości... 489,3 mln złotych. Jednocześnie koszty działalności wynosiły nieco ponad 50 mln złotych, w tym wynagrodzenia – zaledwie 30 tys. złotych (pieniądze trafiły tylko do zarządu). Zysk brutto przekroczył w ubiegłym roku 420 mln złotych, a zysk netto – 302 mln złotych.

Tak dobre wyniki finansowe przy niskich kosztach funkcjonowania wynikają z charakteru działalności Optimum Mark. Firma pobiera wynagrodzenie z tytułu korzystania przez inne spółki praw do znaków towarowych, w tym np. znaku Biedronka. Oprócz tego Optimum Mark udziela pożyczek innym firmom z grupy kapitałowej JMP. Jednocześnie oficjalnie spółka nie zatrudnia żadnych pracowników.

Optimum Mark wprost przyznaje w raportach i sprawozdaniach, że niemal cała działalność opiera się na współpracy z firmami powiązanymi. Jednocześnie 93 proc. wszystkich przychodów pochodzi z działalności na terenie Polski.

Zgodnie z warunkami połączenia, wszystkie aktywa Optimum Mark trafią do spółki Jeronimo Martins Polska. Oznacza to, że JMP "odzyska" prawa m.in. do marki Biedronka.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Ciało
27.03.2025 10:00
Marka handy lab. z wyjątkową akcją specjalną w Drogeriach Rossmann
Firma obchodziła niedawno swoje 3. urodzinyhandy lab.

W drogeriach Rossmann od 22 marca do 4 kwietnia w ramach kampanii „In Out” dostępne będą cztery nowe produkty do pielęgnacji dłoni z linii Paczuli Mood oraz White Tea marki handy lab.

Szczególną uwagę przyciągają maski w rękawicach, których opakowania zostały zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu SWPS – to efekt kreatywnej współpracy, łączącej świat kosmetyki z młodą sztuką i designem. 

To nie tylko kolejny krok w rozwoju marki handy lab., ale również realne wsparcie dla młodych talentów i promocja świeżego spojrzenia na produkt.

Ofertę produktów pielęgnacyjnych handy lab., dostępnych w ramach promocji w drogeriach Rossmann, można zobaczyć tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
27.03.2025 09:40
Hebe podsumowuje 2024 rok z imponującymi wynikami i planami ekspansji
Hebe

W 2025 roku Hebe planuje utrzymać tempo rozwoju, zapowiadając otwarcie około 30 nowych sklepów w Polsce. Firma podkreśla, że kanał online nadal będzie jednym z głównych filarów wzrostu, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Połączenie inwestycji w e-commerce oraz rozwój sieci fizycznej ma pozwolić Hebe na dalsze umacnianie pozycji w segmencie kosmetyczno-drogeryjnym.

Sieć drogerii Hebe zakończyła 2024 rok z wyraźnym wzrostem sprzedaży i ambitnymi planami na przyszłość. Firma odnotowała wzrost sprzedaży o 18,1 proc. w walucie lokalnej, a sprzedaż porównywalna (LFL) zwiększyła się o 8,5 proc. W przeliczeniu na euro obroty osiągnęły 583 mln euro, co oznacza wzrost o 24,3 proc. względem 2023 roku. Istotnym elementem strategii firmy pozostaje e-commerce — sprzedaż online stanowiła około 20 proc. całkowitych przychodów w 2024 roku.

Dobre wyniki sprzedażowe przełożyły się również na wzrost rentowności operacyjnej. EBITDA Hebe zwiększyła się o 39,4 proc. w ujęciu eurowym, a w walucie lokalnej wzrost wyniósł 32,4 proc. Marża EBITDA wzrosła do poziomu 10,2 proc., w porównaniu do 9,1 proc. w 2023 roku, co wskazuje na skuteczne zarządzanie marżami i kosztami operacyjnymi.

Rok 2024 był także okresem dynamicznego rozwoju sieci stacjonarnej Hebe. W Polsce otwarto 36 nowych sklepów, z czego 33 to wzrost netto po uwzględnieniu zamknięć. Ekspansja objęła także rynki zagraniczne — uruchomiono 2 nowe placówki na Słowacji oraz 1 w Czechach, co potwierdza umiędzynarodowienie strategii marki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. kwiecień 2025 02:02