Badanie, wykonane przez agencję Inquiry, sprawdzało reputację poszczególnych firm handlowych jako pracodawców. - Od kilku lat sieci handlowe mają trudności ze zrekrutowaniem pracowników. Marka pracodawcy nabiera więc dużego znaczenia, a firmy prowadzą coraz bardziej intensywne działania z zakresu Employer Branding. Liczy się nie tylko opinia o pracodawcy, ale marka jako taka: chętniej pracujemy dla sieci, które mają dobry wizerunek - tłumaczą pomysłodawcy i realizatorzy badania.
Wskaźnik reputacji pracodawcy został oparty na dwóch pytaniach: "Wyobraź sobie, że szukasz pracy na stanowisku podobnym do obecnego (lub doradzasz przyjacielowi szukającemu pracy). Wskaż firmy, w których byłabyś/byłbyś dumna/dumny z tego, że pracujesz w tym miejscu. A teraz wskaż firmy, w których wstydziłabyś się/ wstydziłbyś się pracować". Przygotowując zestawienie, agencja zaraportowała wynik netto, czyli różnicę wskazań pozytywnych i negatywnych.
Na pierwszym miejscu znalazł się Rossmann z reputacją wyrażoną wskaźnikiem 30,6. Na podium zmieściły się także sieci Sephora (21,3) i Apart (21,1), a tuż za nim Ikea (również 21,1). Kolejne miejsca przypadły sieciom: Empik (20,4), W.Kruk (19,1), Douglas (18,7), Lidl (18,4) i Adidas (17,9), a czołową dziesiątkę zestawienia zamyka Wólczanka (17,4).
- Wielkość firmy nie ma decydującego znaczenia, gdy myślimy o pracy; liczy się też prestiż i wizerunek marki. Pracodawcy, którzy świadomie pracują na wizerunek, cieszą się dobrą opinią zarówno wśród pracowników, jak i konsumentów - komentuje wyniki badania Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.
Autorzy badania YouGov BrandIndex zapewniają, że jest to "jedyne w Polsce badanie kondycji marek realizowane w czasie rzeczywistym". Kluczowe wskaźniki monitorowane w badaniu związane są z komunikacją, wizerunkiem i zakupami. W 2019 r. monitorowano w Polsce 116 marek sieci handlowych i gastronomicznych.