StoryEditor
Drogerie
10.05.2023 00:00

Rossmann w Niemczech daleko za technologicznymi rozwiązaniami Rossmanna w Polsce

W Polsce kasy samoobsługowe są standardem we wszystkich drogeriach Rossmanna / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Rossmann Polska zainstalował kasy samoobsługowe we wszystkich swoich drogeriach. To rozwiązanie standardowe. W Niemczech natomiast ten proces dopiero trwa. Do końca roku drogeryjny potentat chce mieć kasy samoobsługowe w jednej trzeciej sklepów. Wprowadzi też etykiety elektroniczne i testuje popularną w Polsce usługę „Scan & Go”.

Jak donosi „Lebensmittelzeitung” sieć Rossmann do końca bieżącego roku chce zainstalować w swoich kolejnych drogeriach w Niemczech kasy samoobsługowe oraz wprowadzić elektroniczne metki.

Obecnie kasy samoobsługowe są dostępne dla klientów w 340 drogeriach Rossmann w Niemczech, do końca roku mają zostać zainstalowane w około 300 kolejnych lokalizacjach. W sumie jedna trzecia drogerii Rossmann pod koniec 2023 r. byłaby wyposażona w samoobsługowe kasy.

W każdej drogerii mają znajdować się 2 do 4 kas samoobsługowych, które mają odciążyć pracowników obsługujących tradycyjne kasy.

Sieć zapowiada także zastąpienie w kolejnych drogeriach tradycyjnych cenówek przy półkach elektronicznymi. Jak informuje „Lebensmittelzeitung” do końca 2023 r. mają one być wprowadzone w 100 drogeriach w Niemczech.

W Polsce od dwóch lat dostępna jest usługa „Scan & Go”, zintegrowana z aplikacją Rossmann PL, która umożliwia samodzielne skanowanie smartfonem produktów przy półce i następnie jedynie zapłacenie za nie przy kasie z wygenerowanej listy zakupów. W Niemczech od 2021 r. trwają testy i Rossmann nie zadecydował, czy wprowadzi tę usługę do sieci na masową skalę.

Rossmann jest największą siecią drogeryjną działającą w Polsce. Prowadzi blisko 1700 drogerii. Zapowiada otwarcie 100 nowych w tym roku. Tempo wzrostu sprzedaży sieci w 2022 roku było wyższe od planowanego, a obroty netto ze sprzedaży towarów i usług wyniosły 11 409 775 696,96 zł. W stosunku do roku 2021 nastąpił 18,7 proc. wzrost.

Czytaj więcej: Rossmann Polska: rekordowe wyniki sprzedaży za 2022 r. i dwucyfrowe wzrosty

Warto dodać, że kasy samoobsługowe są domeną polskiego rynku. Ich dostępność i popularność była także zaskoczeniem dla niemieckiej sieci DM, która w kwietniu ub.r. weszła do Polski (największy konkurent Rossmanna) i było to impulsem do rozpoczęcia ich instalacji przez detalistę w Niemczech.

Czytaj: Kasy samoobsługowe to cecha polskiego rynku, która zaskoczyła nowego gracza

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Ciało
27.03.2025 10:00
Marka handy lab. z wyjątkową akcją specjalną w Drogeriach Rossmann
Firma obchodziła niedawno swoje 3. urodzinyhandy lab.

W drogeriach Rossmann od 22 marca do 4 kwietnia w ramach kampanii „In Out” dostępne będą cztery nowe produkty do pielęgnacji dłoni z linii Paczuli Mood oraz White Tea marki handy lab.

Szczególną uwagę przyciągają maski w rękawicach, których opakowania zostały zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu SWPS – to efekt kreatywnej współpracy, łączącej świat kosmetyki z młodą sztuką i designem. 

To nie tylko kolejny krok w rozwoju marki handy lab., ale również realne wsparcie dla młodych talentów i promocja świeżego spojrzenia na produkt.

Ofertę produktów pielęgnacyjnych handy lab., dostępnych w ramach promocji w drogeriach Rossmann, można zobaczyć tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
27.03.2025 09:40
Hebe podsumowuje 2024 rok z imponującymi wynikami i planami ekspansji
Hebe

W 2025 roku Hebe planuje utrzymać tempo rozwoju, zapowiadając otwarcie około 30 nowych sklepów w Polsce. Firma podkreśla, że kanał online nadal będzie jednym z głównych filarów wzrostu, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Połączenie inwestycji w e-commerce oraz rozwój sieci fizycznej ma pozwolić Hebe na dalsze umacnianie pozycji w segmencie kosmetyczno-drogeryjnym.

Sieć drogerii Hebe zakończyła 2024 rok z wyraźnym wzrostem sprzedaży i ambitnymi planami na przyszłość. Firma odnotowała wzrost sprzedaży o 18,1 proc. w walucie lokalnej, a sprzedaż porównywalna (LFL) zwiększyła się o 8,5 proc. W przeliczeniu na euro obroty osiągnęły 583 mln euro, co oznacza wzrost o 24,3 proc. względem 2023 roku. Istotnym elementem strategii firmy pozostaje e-commerce — sprzedaż online stanowiła około 20 proc. całkowitych przychodów w 2024 roku.

Dobre wyniki sprzedażowe przełożyły się również na wzrost rentowności operacyjnej. EBITDA Hebe zwiększyła się o 39,4 proc. w ujęciu eurowym, a w walucie lokalnej wzrost wyniósł 32,4 proc. Marża EBITDA wzrosła do poziomu 10,2 proc., w porównaniu do 9,1 proc. w 2023 roku, co wskazuje na skuteczne zarządzanie marżami i kosztami operacyjnymi.

Rok 2024 był także okresem dynamicznego rozwoju sieci stacjonarnej Hebe. W Polsce otwarto 36 nowych sklepów, z czego 33 to wzrost netto po uwzględnieniu zamknięć. Ekspansja objęła także rynki zagraniczne — uruchomiono 2 nowe placówki na Słowacji oraz 1 w Czechach, co potwierdza umiędzynarodowienie strategii marki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. kwiecień 2025 09:02