Według danych pochodzących z Panelu Gospodarstw Domowych CPS GfK/YouGov, w pierwszym półroczu 2024 r. dynamicznie rosły wydatki konsumentów na produkty FMCG (artykuły spożywcze, kosmetyki, chemia gospodarcza). Wzrosty sięgnęły 8 proc. r/r., czyli były zdecydowanie wyższe niż wskazywałaby na to inflacja (2,7 proc. wg GUS).
Był to również bardzo dobry czas dla produktów kosmetycznych, na które wydatki stanowią 6 proc. całkowitych budżetów polskich gospodarstw domowych przeznaczonych na codzienne zakupy. Wydatki te wzrosły o 11,2 proc. w okresie od stycznia do czerwca 2024 r. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.
– Rozwój kategorii kosmetycznych był z jednej strony stymulowany przez kanał drogerii sieciowych, które w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu wydatków na kosmetyki. Z drugiej strony – wysoką dynamikę wartości w tej grupie asortymentowej zanotowały dyskonty (+16,2 proc. r/r.). To efekt tego, że dyskonty od dłuższego czasu rozwijają ofertę kosmetyczną w swoich sklepach – dbając zarówno o szerokość asortymentu, jak i wizualne elementy ekspozycji, informujące i kierujące do właściwych półek – mówi dla wiadomoscikosmetyczne.pl Julita Proń-Malczuk, senior consultant, Consumer Panel Services GfK/YouGov.
Istotny wpływ na zachowania konsumentów mają akcje promocyjne w handlu. Jak wynika z analizy zachowania nabywców Shopper 2.0 prowadzonej przez CPS GfK/YouGov, segment „łowców promocji” obejmuje największą liczbę kupujących kosmetyki – aż 36 proc. polskich gospodarstw domowych.
Co ciekawe, to drogerie sieciowe są najbardziej aktywne w graniu promocjami.
– Ten mechanizm w największym stopniu jest wykorzystywany przez drogerie sieciowe, w których udział promocji w pierwszym półroczu 2024 r. oscylował w okolicach 60 proc. wartości zakupów. Na kolejnych miejscach znajdują się dyskonty (53,6 proc.) oraz e-commerce (47,9 proc.). Pozostałe kanały sprzedaży stawiają raczej na sprzedaż kosmetyków w cenach regularnych – podsumowuje Julita Proń-Malczuk.
W ciągu ostatnich 6 miesięcy udział wartości zakupów kosmetyków (kosz kosmetyczny obejmuje kosmetyki kolorowe, produkty do pielęgnacji skóry, higieny osobistej, higieny jamy ustnej, higieny kobiecej, kosmetyki dziecięce) podczas promocji utrzymywał się średnio na poziomie 49,6 proc. (w marcu przekroczył próg 50 proc.). Dla porównania średni udział zakupów promocyjnych w całym koszu FMCG wyniósł 32,1 proc.