StoryEditor
Drogerie
01.10.2024 10:22

Polacy kupują kosmetyki na promocjach. Sieciowe drogerie w nich przodują

W sieciowych drogeriach produkty z promocji stanowią aż 60 proc. wartości koszyków zakupowych / fot. Hebe

Polacy przy zakupach kosmetyków biorą pod uwagę m.in. cenę i okazje podczas promocji. Najbardziej aktywnym formatem sklepów przekonującym do zakupów tej kategorii na promocjach są sieciowe drogerie, które wyprzedziły w tym zakresie nawet dyskonty – wynika z danych Consumer Panel Services GfK/YouGov.

Według danych pochodzących z Panelu Gospodarstw Domowych CPS GfK/YouGov, w pierwszym półroczu 2024 r. dynamicznie rosły wydatki konsumentów na produkty FMCG (artykuły spożywcze, kosmetyki, chemia gospodarcza). Wzrosty sięgnęły 8 proc. r/r., czyli były zdecydowanie wyższe niż wskazywałaby na to inflacja (2,7 proc. wg GUS).

Był to również bardzo dobry czas dla produktów kosmetycznych, na które wydatki stanowią 6 proc. całkowitych budżetów polskich gospodarstw domowych przeznaczonych na codzienne zakupy. Wydatki te wzrosły o 11,2 proc. w okresie od stycznia do czerwca 2024 r. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

– Rozwój kategorii kosmetycznych był z jednej strony stymulowany przez kanał drogerii sieciowych, które w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu wydatków na kosmetyki. Z drugiej strony – wysoką dynamikę wartości w tej grupie asortymentowej zanotowały dyskonty (+16,2 proc. r/r.). To efekt tego, że dyskonty od dłuższego czasu rozwijają ofertę kosmetyczną w swoich sklepach – dbając zarówno o szerokość asortymentu, jak i wizualne elementy ekspozycji, informujące i kierujące do właściwych półek – mówi dla wiadomoscikosmetyczne.pl Julita Proń-Malczuk, senior consultant, Consumer Panel Services GfK/YouGov.

Istotny wpływ na zachowania konsumentów mają akcje promocyjne w handlu. Jak wynika z analizy zachowania nabywców Shopper 2.0 prowadzonej przez CPS GfK/YouGov, segment „łowców promocji” obejmuje największą liczbę kupujących kosmetyki –  aż 36 proc. polskich gospodarstw domowych.

Co ciekawe, to drogerie sieciowe są najbardziej aktywne w graniu promocjami.

– Ten mechanizm w największym stopniu jest wykorzystywany przez drogerie sieciowe, w których udział promocji w pierwszym półroczu 2024 r. oscylował w okolicach 60 proc. wartości zakupów. Na kolejnych miejscach znajdują się dyskonty (53,6 proc.) oraz e-commerce (47,9 proc.). Pozostałe kanały sprzedaży stawiają raczej na sprzedaż kosmetyków w cenach regularnych – podsumowuje Julita Proń-Malczuk.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy udział wartości zakupów kosmetyków (kosz kosmetyczny obejmuje kosmetyki kolorowe, produkty do pielęgnacji skóry, higieny osobistej, higieny jamy ustnej, higieny kobiecej, kosmetyki dziecięce) podczas promocji utrzymywał się średnio na poziomie 49,6 proc. (w marcu przekroczył próg 50 proc.). Dla porównania średni udział zakupów promocyjnych w całym koszu FMCG wyniósł 32,1 proc.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Ciało
27.03.2025 10:00
Marka handy lab. z wyjątkową akcją specjalną w Drogeriach Rossmann
Firma obchodziła niedawno swoje 3. urodzinyhandy lab.

W drogeriach Rossmann od 22 marca do 4 kwietnia w ramach kampanii „In Out” dostępne będą cztery nowe produkty do pielęgnacji dłoni z linii Paczuli Mood oraz White Tea marki handy lab.

Szczególną uwagę przyciągają maski w rękawicach, których opakowania zostały zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu SWPS – to efekt kreatywnej współpracy, łączącej świat kosmetyki z młodą sztuką i designem. 

To nie tylko kolejny krok w rozwoju marki handy lab., ale również realne wsparcie dla młodych talentów i promocja świeżego spojrzenia na produkt.

Ofertę produktów pielęgnacyjnych handy lab., dostępnych w ramach promocji w drogeriach Rossmann, można zobaczyć tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
27.03.2025 09:40
Hebe podsumowuje 2024 rok z imponującymi wynikami i planami ekspansji
Hebe

W 2025 roku Hebe planuje utrzymać tempo rozwoju, zapowiadając otwarcie około 30 nowych sklepów w Polsce. Firma podkreśla, że kanał online nadal będzie jednym z głównych filarów wzrostu, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Połączenie inwestycji w e-commerce oraz rozwój sieci fizycznej ma pozwolić Hebe na dalsze umacnianie pozycji w segmencie kosmetyczno-drogeryjnym.

Sieć drogerii Hebe zakończyła 2024 rok z wyraźnym wzrostem sprzedaży i ambitnymi planami na przyszłość. Firma odnotowała wzrost sprzedaży o 18,1 proc. w walucie lokalnej, a sprzedaż porównywalna (LFL) zwiększyła się o 8,5 proc. W przeliczeniu na euro obroty osiągnęły 583 mln euro, co oznacza wzrost o 24,3 proc. względem 2023 roku. Istotnym elementem strategii firmy pozostaje e-commerce — sprzedaż online stanowiła około 20 proc. całkowitych przychodów w 2024 roku.

Dobre wyniki sprzedażowe przełożyły się również na wzrost rentowności operacyjnej. EBITDA Hebe zwiększyła się o 39,4 proc. w ujęciu eurowym, a w walucie lokalnej wzrost wyniósł 32,4 proc. Marża EBITDA wzrosła do poziomu 10,2 proc., w porównaniu do 9,1 proc. w 2023 roku, co wskazuje na skuteczne zarządzanie marżami i kosztami operacyjnymi.

Rok 2024 był także okresem dynamicznego rozwoju sieci stacjonarnej Hebe. W Polsce otwarto 36 nowych sklepów, z czego 33 to wzrost netto po uwzględnieniu zamknięć. Ekspansja objęła także rynki zagraniczne — uruchomiono 2 nowe placówki na Słowacji oraz 1 w Czechach, co potwierdza umiędzynarodowienie strategii marki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. kwiecień 2025 02:49