StoryEditor
Drogerie
19.10.2018 00:00

Niemieckie drogerie szturmują Europę [ANALIZA]

Niemiecki rynek drogeryjny jest bliski nasycenia. Największe sieci – dm, Rossmann i Müller – szukają okazji do wzrostu za granicą. Ten proces będzie się nasilał i należy się spodziewać kolejnych ekspansji – analiza LZ Retailytics.

Pod koniec września Rossmann wszedł do Kosowa. To szósty rynek zagraniczny sieci. Market będzie zaopatrywany z Albanii, gdzie Rossmann jest dobrze znany. Także wielu mieszkańców Kosowa odwiedza placówki sieci w Albanii. Póki co, detaliście nie zagrozi tam konkurencja ze strony sieci dm, która najbliższe placówki ma w Serbii, ale nie w regionie Kosovar.

Niemieckie drogerie muszą poszukiwać okazji na rynkach zagranicznych, bo rodzimy jest coraz bardziej nasycony. W Niemczech firmy stawiają na premiumizację, by zwiększyć sprzedaż, ale mimo tych wysiłków liczby pokazują, że coraz większa część przychodów jest generowana za granicą – to skutek wchodzenia na nowe rynki lub ekspansji sieci w krajach, gdzie są już obecne – wyjaśnia Frauke Vor dem Berge, analityk detalu w firmie LZ Retailytics.

Na rynkach zagranicznych niemieckie sieci konkurują głównie ze sobą nawzajem, tylko w nielicznych przypadkach muszą walczyć z silnymi operatorami lokalnymi. W swojej ekspansji dm, Rossmann and Müller kierują się głównie na wschód, natomiast nie zapuściły korzeni na zachód od Niemiec. Może to wynikać z faktu, że niemiecki koncept drogeryjny nie jest tam zbyt popularny, a rynki również są bardzo nasycone. Inne formaty – np. hipermarkety we Francji – także mają dobrą ofertę produktów z kategorii zdrowie i uroda.

Należy się spodziewać kolejnych inauguracji działalności na nowych rynkach, także na tych bardzo trudnych. Sieci drogeryjne wydają się nabierać odwagi, ponieważ osiągnęły skalę biznesu, która stanowi wystarczającą bazę dla eksperymentów. Aby odnosić sukcesy, muszą jednak zbudować i utrzymać lojalność miejscowych klientów. To kwestia kluczowa w świetle kurczących się możliwości wzrostu sprzedaży w Niemczech – kontynuuje Frauke Vor dem Berge.

Źródło: Frauke Vor dem Berge, Retail Analyst, LZ Retailytics, „German Drugstores Conquer Europe”

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Ciało
27.03.2025 10:00
Marka handy lab. z wyjątkową akcją specjalną w Drogeriach Rossmann
Firma obchodziła niedawno swoje 3. urodzinyhandy lab.

W drogeriach Rossmann od 22 marca do 4 kwietnia w ramach kampanii „In Out” dostępne będą cztery nowe produkty do pielęgnacji dłoni z linii Paczuli Mood oraz White Tea marki handy lab.

Szczególną uwagę przyciągają maski w rękawicach, których opakowania zostały zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu SWPS – to efekt kreatywnej współpracy, łączącej świat kosmetyki z młodą sztuką i designem. 

To nie tylko kolejny krok w rozwoju marki handy lab., ale również realne wsparcie dla młodych talentów i promocja świeżego spojrzenia na produkt.

Ofertę produktów pielęgnacyjnych handy lab., dostępnych w ramach promocji w drogeriach Rossmann, można zobaczyć tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
27.03.2025 09:40
Hebe podsumowuje 2024 rok z imponującymi wynikami i planami ekspansji
Hebe

W 2025 roku Hebe planuje utrzymać tempo rozwoju, zapowiadając otwarcie około 30 nowych sklepów w Polsce. Firma podkreśla, że kanał online nadal będzie jednym z głównych filarów wzrostu, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Połączenie inwestycji w e-commerce oraz rozwój sieci fizycznej ma pozwolić Hebe na dalsze umacnianie pozycji w segmencie kosmetyczno-drogeryjnym.

Sieć drogerii Hebe zakończyła 2024 rok z wyraźnym wzrostem sprzedaży i ambitnymi planami na przyszłość. Firma odnotowała wzrost sprzedaży o 18,1 proc. w walucie lokalnej, a sprzedaż porównywalna (LFL) zwiększyła się o 8,5 proc. W przeliczeniu na euro obroty osiągnęły 583 mln euro, co oznacza wzrost o 24,3 proc. względem 2023 roku. Istotnym elementem strategii firmy pozostaje e-commerce — sprzedaż online stanowiła około 20 proc. całkowitych przychodów w 2024 roku.

Dobre wyniki sprzedażowe przełożyły się również na wzrost rentowności operacyjnej. EBITDA Hebe zwiększyła się o 39,4 proc. w ujęciu eurowym, a w walucie lokalnej wzrost wyniósł 32,4 proc. Marża EBITDA wzrosła do poziomu 10,2 proc., w porównaniu do 9,1 proc. w 2023 roku, co wskazuje na skuteczne zarządzanie marżami i kosztami operacyjnymi.

Rok 2024 był także okresem dynamicznego rozwoju sieci stacjonarnej Hebe. W Polsce otwarto 36 nowych sklepów, z czego 33 to wzrost netto po uwzględnieniu zamknięć. Ekspansja objęła także rynki zagraniczne — uruchomiono 2 nowe placówki na Słowacji oraz 1 w Czechach, co potwierdza umiędzynarodowienie strategii marki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. kwiecień 2025 00:06