Holland & Barrett jest pierwszym dużym sprzedawcą detalicznym w Wielkiej Brytanii, który zakazał sprzedaży chemicznych filtrów przeciwsłonecznych w swoich sklepach. Sieć oferuje teraz tylko w 100 proc. mineralne produkty do opalania w całej swojej ofercie, od takich marek jak Ultrasun, Sukin, Moogoo, Jason i Green People.
Ochrona przed słońcem to ważny temat, a konieczność używania kremów z filtrem jest regularnie podnoszona przez lekarzy. Istnieją dwie metody ochrony – chemiczna i mineralna. Filtry chemiczne mogą być agresywne dla skóry i stanowią zagrożenie dla żyjących w morzu organizmów. Te mineralne są całkowicie naturalne, łagodne dla skóry i bezpieczne dla środowiska.
Chemiczne filtry przeciwsłoneczne, do których należą oksybenzon, awobenzon, oktyzalan, oktokrylen, homosalan i oktinoksat, to związki zawierające węgiel, które działają poprzez pochłanianie promieniowania UV. Ponieważ niektóre chemiczne filtry przeciwsłoneczne mają negatywny wpływ na koralowce i powodują nieszczelnie raf koralowych są zakazane w niektórych regionach. Sprzedaż filtrów przeciwsłonecznych zawierających oksybenzon i oktinoksat są obecnie zakazane na Hawajach i w Tajlandii. Świat idzie w kierunku ochrony przeciwsłonecznej zawierającej tylko tlenek cynku i/lub dwutlenek tytanu.
Organizacje non-profit regularnie wzywają decydentów do wycofania z półek filtrów przeciwsłonecznych zawierających substancje szkodliwe dla środowiska i skóry. Burza wokół kremów z filtrem przeciwsłonecznym trwa już od jakiegoś czas, a Amerykanie potwierdzili, że substancje zawarte w tych preparatach przekraczając dopuszczalnie normy i przenikają do krwi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków alarmuje. Badania popularnych kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi wykazały, że po ich zastosowaniu do krwiobiegu trafiają substancje chemiczne, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Dopuszczalne normy zostały przekroczone 360 razy. Dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków FDA dr Janet Woodcock, już dwa lata temu informowała, że wyniki ich badań pokazują, że istnieją dowody, że niektóre aktywne składniki ochrony przeciwsłonecznej mogą zostać wchłonięte przez organizm. Producenci filtrów przeciwsłonecznych zostali zobowiązaniu do sprawdzenia, czy ich produkty są bezpieczne po dostaniu się do krwiobiegu.
Zamieszanie wokół składów kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne jest o tyle kłopotliwe, że nikomu nie zależy, żeby konsumenci zaprzestali stosowania tych preparatów. Eksperci podkreślają, że takie kremy to jedyny skuteczny sposób, który pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na raka skóry. Ostatnio na popularności zyskuje właśnie mineralna ochrona przed słońcem.
Przeczytaj również: Właściciel Holland & Barrett wyklucza rosyjskich oligarchów ze swoich władz