StoryEditor
Drogerie
01.06.2023 00:00

DM-drogerie markt w Polsce nie planują fali obniżek

DM mają 28 marek własnych we wszystkich kategoriach. Balea jest najpopularniejszą / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
DM-Drogerie Markt w Polsce nie planują fali obniżek cen produktów marki własnej Balea, tak jak zrobiła to spółka w Austrii. – Ceny oferowanych produktów weryfikujemy na bieżąco i pracujemy nad percepcją postrzegania cen przez polskich klientów – powiedział dla Wiadomości Kosmetycznych Hubert Iwanowski, dyrektor Obszaru Marketingu i Zakupów w DM Polska.

Jak informowaliśmy, DM-Drogerie Markt w Austrii wprowadzają obniżki na ponad 300 produktów marki własnej Balea, która jest najlepiej sprzedającą się marką kosmetyczną w Austrii. W ten sposób zarząd sieci chce wywrzeć presje na producentów, by bardziej dynamicznie reagowali na zmiany zachodzące na rynku i powrócili do korzystnych cen dla konsumentów, bo otoczenie gospodarcze staje się bardziej stabilne.

DM w Polsce nie przewiduje ruchów z masową obniżką cen produktów marki własnej. – Każda spółka DM w danym kraju decyduje autonomicznie o takich zmianach, w zależności od regionalnych uwarunkowań i potrzeb. W Polsce ceny oferowanych produktów weryfikujemy na bieżąco, nie planując w konsekwencji podobnej fali obniżek – powiedział nam Hubert Iwanowski, dyrektor Obszaru Marketingu i Zakupów w DM Polska.

W udzielonym nam niedawno wywiadzie Hubert Iwanowski mówił, że DM określają się mianem dyskontującej drogerii oferującej trwałe ceny i korzystną ofertę. I zgodnie z tą polityką od początku obecności w Polsce, czyli od ponad roku, sieć nie podniosła ceny sprzedaży na ponad 3 tys. produktów. Jedna czwarta asortymentu utrzymała swoją cenę sprzedaży przez ponad 12 miesięcy.

Przeczytaj cały wywiad: Hubert Iwanowski, DM-drogerie markt Polska: Stawiamy na partnerstwo. Z producentami budujemy asortyment i kategorie  

Teraz potwierdził ten kierunek: – Stale pracujemy nad percepcją postrzegania cen przez polskich klientów. Oferujemy im trwałe ceny i konsekwentnie nie podnosimy ich przez co najmniej cztery miesiące lub dłużej. Dzięki temu klienci nie muszą w dm polować na promocje i kupować na zapas, a  w połączeniu z systemem kuponów rabatowych dostępnych w aplikacji „Mój dm" już dziś dostają naprawdę atrakcyjną opcję zakupową. Dzięki temu ceny półkowe dm są trwale niższe. Potwierdzają to także prowadzone przez nas na własny użytek porównania koszyków zakupowych w obrębie wybranego asortymentu. Wynika z nich, że „pod kreską" oferta cenowa dm jest korzystniejsza, nawet uwzględniwszy okresowe promocje wybranych produktów u konkurencji – stwierdza dyrektor zakupów DM w Polsce. 

DM mają w swoim portfolio 28 marek własnych, pod którymi występuje kilka tysięcy produktów we wszystkich kategoriach. 

Sieć DM-drogerie markt weszła do Polski w kwietniu 2021 r. Polski oddział ma swoją siedzibę we Wrocławiu i tam została otwarta pierwsza drogeria DM. Do tej pory sieć otworzyła w Polsce 14 stacjonarnych placówek, wszystkie w zachodnio-południowej Polsce i obecnie ten kierunek jest kontynuowany. Do końca 2023 r. będą miały w Polsce 25 drogerii i zainwestują w rozwój ok. 60 mln zł. 

Czytaj więcej: DM-drogerie markt do końca 2023 r. wydadzą na ekspansję w Polsce 60 mln zł

DM-drogerie markt to jedna z największych sieci drogeryjnych, prowadzi ponad 4 tys. sklepów w Europie. Jest największą siecią drogeryjną w Niemczech, gdzie o pozycję lidera rywalizuje z Rossmannem. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
15.04.2025 16:33
"Rossmann Red", czyli drogeria w niestandardowym collabie z NEONAIL
Rossmann

W drogeriach Rossmann pojawiła się nowość, która może zainteresować miłośniczki manicure hybrydowego – lakier w unikalnym odcieniu czerwieni „Rossmann Red”. Produkt powstał we współpracy z polskim producentem lakierów NEONAIL i wpisuje się w trendy kolorystyczne na rok 2025. Nowy kolor został zaprezentowany jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie intensywnymi, głębokimi czerwieniami w stylizacjach paznokciowych.

Tego rodzaju współpraca stanowi wyraźny sygnał rosnącego trendu zacieśniania relacji między markami w branży kosmetycznej. Coraz częściej obserwujemy działania oparte na wspólnym tworzeniu produktów, które mają nie tylko odpowiadać na potrzeby konsumentów, ale także wyróżniać się na tle standardowej oferty. Partnerstwa tego typu pozwalają markom łączyć kompetencje – technologiczne, marketingowe i sprzedażowe – aby tworzyć rozwiązania atrakcyjne zarówno dla lojalnych klientek, jak i nowych odbiorców. Przykład „Rossmann Red” pokazuje, że takie działania mogą dotyczyć nie tylko marek premium, ale także szeroko dostępnych produktów dla masowego odbiorcy.

To jednak nietypowe partnerstwo – o ile zwykle tego rodzaju współprace odbywają się pomiędzy dwiema markami produktowymi, takimi jak producent kosmetyków i projektant mody czy influencer, w tym przypadku mamy do czynienia z siecią detaliczną jako współtwórcą produktu. Rossmann, zamiast jedynie pełnić rolę dystrybutora, aktywnie uczestniczy w procesie projektowania i promowania nowego koloru lakieru, przy okazji umacniając swój branding. To strategiczny krok, który nie tylko buduje wizerunek marki jako innowatora, ale też pozwala jej lepiej kontrolować ofertę i reagować na dynamicznie zmieniające się oczekiwania klientów.

Według analiz rynku kosmetycznego, w 2025 roku odcienie czerwieni odpowiadają już za około 31 proc. sprzedaży lakierów hybrydowych w Polsce. Warto również dodać, że to pierwsza tego typu współpraca Rossmanna z marką NEONAIL, co może zapowiadać kolejne edycje specjalne skierowane do klientek drogerii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
10.04.2025 14:47
Walgreens Boots Alliance publikuje wyniki za drugi kwartał roku fiskalnego 2025
Walgreens Boots Alliance

Walgreens Boots Alliance (WBA) ogłosiło wyniki finansowe za drugi kwartał roku fiskalnego 2025, odnotowując wzrost sprzedaży o 4,1 proc. rok do roku, do poziomu 38,6 miliarda dolarów. Strata na akcję uległa znacznemu zmniejszeniu – z 6,85 dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku do 3,30 dolara obecnie. Pomimo poprawy w zakresie ogólnych wyników finansowych, niektóre wskaźniki sugerują utrzymujące się wyzwania w działalności firmy.

Skorygowany zysk na akcję (EPS) wyniósł 0,63 dolara, co oznacza spadek w porównaniu do 1,20 dolara w tym samym kwartale poprzedniego roku. Spółka wskazuje, że różnica ta wynika m.in. z jednorazowej korzyści podatkowej ujętej w ubiegłorocznych wynikach, słabszych wyników sprzedaży detalicznej oraz zysków z transakcji typu sale and leaseback zawartych w poprzednim okresie.

W kontekście nadchodzących zmian właścicielskich, WBA poinformowało o wycofaniu prognoz finansowych na cały rok fiskalny 2025. Decyzja ta została podjęta w związku z planowanym przejęciem firmy przez podmioty powiązane z funduszem Sycamore Partners. Taki ruch może oznaczać istotne zmiany w strategii operacyjnej i finansowej firmy w najbliższych miesiącach.

Dyrektor generalny Tim Wentworth podkreślił, że wyniki za drugi kwartał odzwierciedlają skuteczne zarządzanie kosztami oraz poprawę w sektorze opieki zdrowotnej w USA. Jednocześnie zaznaczył, że słabsze wyniki sprzedaży w części detalicznej oraz znaczne koszty związane z rozstrzygnięciami prawnymi negatywnie wpłynęły na przepływy pieniężne. Firma znajduje się na wczesnym etapie realizacji planu naprawczego, a dalsze działania mają koncentrować się na inwestycjach i adaptacji do zmieniającego się rynku farmaceutycznego i detalicznego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. kwiecień 2025 08:20