Uczestnicy transakcji działają na rynku farmaceutycznym. Panathea należy do grupy kapitałowej Dalferon i jest właścicielem sieci aptek i punktów aptecznych w ośmiu województwach. Dolnośląska Grupa Apteczna (DGA) prowadzi siedemnaście aptek Lekosfera i jeden punkt apteczny na terenie czterech województw.
Z wstępnych ustaleń UOKiK wynikało, że planowana transakcja może mieć negatywny wpływ na niektóre z lokalnych rynków detalicznej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych w województwie dolnośląskim i opolskim. Dlatego po analizie wniosku urząd skierował postępowanie do drugiego etapu.
– Nasze postępowanie wykazało, że zgoda na koncentrację oznaczałaby ograniczenie konkurencji w niektórych miejscowościach, ponieważ łączny szacunkowy udział obu spółek przekroczyłby 40 proc. Możliwe było jednak wydanie zgody warunkowej. Zdecydowaliśmy, że sprzedaż dwóch aptek zlokalizowanych w Brzegu, przy ul. Łokietka 24 oraz przy ul. Długiej 2 oraz jednej w Legnicy przy ul. Iwaszkiewicza 1, spowoduje, że pacjenci nadal będą mieli swobodę wyboru miejsca, w którym chcą kupić leki – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Nabywca musi zostać zaakceptowany przez UOKiK. Nie będzie mógł należeć do tej samej grupy kapitałowej co Panathea. W umowie kupna musi znaleźć się klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie prowadził działalność apteczną w tych trzech lokalizacjach. Ponadto Panathea będzie musiała poinformować urząd o realizacji warunku w ciągu 30 dni od jego wykonania.
Jak UOKiK wyznaczał rynek:
W każdej sprawie dotyczącej kontroli koncentracji kluczową kwestią jest wyznaczenie rynku, na którym działają i zazwyczaj konkurują uczestnicy transakcji. Badając tę transakcję, UOKiK uznał, że apteki i punkty apteczne, podobnie jak w przypadku sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, działają na rynku lokalnym. Obszar, na którym apteki i punkty rywalizują o pacjenta, wyznacza promień do 1 km. To maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni pokonać, żeby kupić lekarstwa.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację, prezes urzędu może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata. Od 2004 r. jest to 29. rozstrzygnięcie nakładające obowiązki na zgłaszającego transakcję oraz czwarte w tym roku.
Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.