Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się przedsiębiorca z wnioskiem o interwencję w postępowaniu w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Przedsiębiorca wnosił o wydanie zezwolenia z pominięciem wymogów demograficznych oraz geograficznych wynikających Prawa farmaceutycznego (tzw. „Apteka dla aptekarza”) z uwagi na ważny interes pacjentów. Wskazał m.in., że pod tym samym adresem aptekę prowadziła wcześniej jego matka.
Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach (WIF) odmówił przedsiębiorcy wydania zezwolenia. Ponadto wydał postanowienie, w którym wyraził negatywną opinię dotyczącą zasadności pominięcia ograniczenia demograficznego. Odmówił także zwrócenia się o opinię w tej sprawie do prezydenta Częstochowy oraz nie nadał dalszego biegu wnioskowi o wydanie zezwolenia.
Rzecznik MŚP wstąpił do postępowania odwoławczego i poparł stanowisko przedsiębiorcy. Rzecznik udowodnił, że WIF nie wskazał w uzasadnieniu przyczyn dla których uznał, że nie zachodzą tu ustawowe okoliczności uzasadniające pominięcie ograniczeń wydawania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Ponadto Rzecznik MŚP zwrócił uwagę na to, że WIF nie przeprowadził postępowania wyjaśniającego dotyczącego odległości między lokalizacją planowanej apteki a najbliższą funkcjonującą apteką ogólnodostępną.
Czytaj także: Łódzka apteka będzie mogła działać. Za przedsiębiorcą wstawił się Rzecznik MŚP
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) w wyniku rozpoznania odwołania przedsiębiorcy podzielił argumentację Rzecznika MŚP i uchylił zaskarżoną decyzję w całości oraz przekazał WIF sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wskazał na konieczność uzupełnienia braków dokumentacji. GIF zalecił między innymi ustalenie przez WIF odległości od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej działającej apteki ogólnodostępnej. Polecił także umożliwienie prezydentowi Częstochowy wydanie opinii w sprawie prezydentowi Częstochowy.
GIF zauważył także, że w przeszłości WIF wydawał już decyzje zezwalające na prowadzenie apteki z pominięciem wymogów demograficznego i geograficznego. W związku z tym stwierdził, że WIF musi przestrzegać utrwalonej praktyki w tym zakresie albo ma obowiązek wskazać dlaczego w tym przypadku od danej praktyki odstąpił.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, popularnie zwana „Apteką dla Aptekarza” („AdA”). weszła w życie w połowie 2017 roku. W myśl nowych przepisów, nową aptekę może założyć tylko osoba będąca farmaceutą oraz spółka jawna lub partnerska farmaceutów.
Ustawa wprowadziła także restrykcyjne regulacje geograficzno-demograficzne dotyczące powstawania nowych aptek – placówka musi przypadać na co najmniej 3 tys. mieszkańców i znajdować się co najmniej 500 metrów od już istniejącej.