Rodzice wydają w aptekach najwięcej pieniędzy. Jednak w zależności od tego, czy zostaną zakwalifikowani do grupy „przejętych”, czy „nowoczesnych” rodziców, ich wybory i preferencje zakupowe będą wyglądać inaczej – wynika z raportu na temat pacjentów aptek.
„Przejęci rodzice” pojawiają się w aptece zazwyczaj z powodu chorób sezonowych i są drugą grupą pod względem wielkości – 19 proc. wszystkich badanych. Najczęściej na tle pozostałych pacjentów kupują preparaty dla dzieci, pieluchy, kosmetyki, produkty spożywcze i sprzęt medyczny tj.: termometry, inhalatory, wagi niemowlęce.
Ponadto, są to osoby podatne na sugestie farmaceuty, dotyczące zakupu dodatkowych preparatów oraz pomoc w doborze dermokosmetyków i informacje o promocjach. Pacjenci z tej grupy zazwyczaj kupują suplementy diety zalecone przez lekarza i systematycznie wykonują badania profilaktyczne. Przy wyborze apteki, kierują się oni szerokością asortymentu, bliskością placówki oraz faktem, czy apteka jest całodobowa. Jest to druga grupa pacjentów, pod względem najwyższych średnich kwot wydawanych w aptece – 931 zł/pół roku. Zazwyczaj są to mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości.
Z kolei osobami, które wydają w aptekach najwięcej, są pacjenci z tzw. grupy „nowocześni rodzice” – 1049 zł/pół roku. Jest to grupa stanowiąca 6,7 proc. wszystkich badanych. To właśnie oni najczęściej kupują leki bez recepty i w przeciwieństwie do rodziców „przejętych”, cenią sobie szybkość obsługi w aptece, organizację kolejki i dostęp do programów lojalnościowych. Są entuzjastami suplementów i najbardziej ze wszystkich ankietowanych zainteresowani zdrowym trybem życia.
Badanie zrealizowano na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez agencję SW Research w dniach 22-28 grudnia 2017 roku, poprzez zastosowanie analizy demograficzno – psychograficznej. Raport badawczy powstał w ramach programu edukacyjnego „Apteczne (R)ewolucje” zainicjowanego przez Gedeon Richter Polska.