Ranigast został wycofany z obrotu przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny po tym, jak wykryto w nim przekroczone dopuszczalne limity N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej ranitidinum zastosowanej do produkcji leków. Ranitydyna jest szeroko stosowana w celu zmniejszenia ilości kwasu żołądkowego u pacjentów cierpiących na zgagę czy wrzody żołądka.
W połowie września wstrzymano obrót leku, gdy pojawiło się podejrzenie obecności w nich nitrozoamin i niestety podejrzenia te się potwierdziły. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał właśnie pięć decyzji wycofujących z obrotu wszystkie rodzaje leku Ranigast.
Na liście znajdują się między innymi Ranigast Max, Ranigast Fast oraz Ranigast Pro, zażywane do likwidowania zgagi.
Komunikat w tej sprawie zamieściły na swojej stronie także Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA: "Kierując się troską o pacjenta i biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia NDMA w samych produktach, Polpharma wystąpiła z samodzielnym wnioskiem do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wycofanie produktów z obrotu" - czytamy. "Przyczyną wycofania jest potwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego limitu N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej Ranitidinum zastosowanej do wytworzenia produktów" .
Ze sprzedaży wycofano wszystkie serie leków:
- Ranigast Pro, 75 mg, tabletki powlekane,
- Ranigast, 0,5 mg/ml, roztwór do infuzji,
- Ranigast, 150 mg, tabletki powlekane,
- Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące,
- Ranigast Max, 150 mg, tabletki powlekane.
Leki wycofane ze sprzedaży nie mogą już wrócić do obrotu.