W serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ – pacjent.gov.pl – pojawiła się mapa aptek, z którymi Fundusz podpisał umowy na realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej). Dotychczas do pilotażu zgłosiło się blisko 770 aptek (dane na 24 maja 2024), które złożyły wnioski lub już podpisały umowy z funduszem.
Informacje o aptekach, które realizują pilotaż są podane w podziale na województwa. Mapa zawiera dane o nazwie apteki oraz jej adresie.
– podaje resort zdrowia w komunikacie.
Jednak z mapy widać, że o ile zainteresowanie w obrębie miast, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław czy Kraków jest duże, to w Przemyślu, Rzeszowie czy Zamościu do programu nie zgłosiła się żadna apteka.
– komentuje Damian Kuraś, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.Dodaje, że w aptekach objętych pilotażem wszystkie kobiety od 15. roku życia bez zgody rodziców mogą się zgłosić po pigułkę "dzień po". Jednak to farmaceuta podejmuje decyzję, czy wypisze receptę.
Zgodnie z zasadami programu antykoncepcji awaryjnej pacjentki będą przyjmowane w osobnym pomieszczeniu i tam będzie się odbywać rozmowa. W jej czasie farmaceuta przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości.
Pilotaż będzie trwał do 30 czerwca 2026 r. Apteki cały czas mogą się do niego zgłaszać. Wnioski są przyjmowane elektronicznie przez Oddziały Wojewódzkie NFZ.