W skład zespołu do spraw opieki farmaceutycznej wejdą: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia inicjujący, koordynujący i nadzorujący wykonywanie zadań przez Departament Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia (jako przewodniczący zespołu), zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia (jako zastępca przewodniczącego, a także czterech przedstawicieli Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, przedstawiciel Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia, przedstawiciel Departamentu Budżetu i Finansów w Ministerstwie Zdrowia, dwóch przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawiciel Centrum e-Zdrowia, konsultant krajowy w dziedzinie farmacji aptecznej, przedstawiciel Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, przedstawiciel Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych, trzech przedstawicieli samorządu zawodowego farmaceuty, dwóch przedstawicieli uczelni medycznej. W pracach zespołu będą też mogli brać udział – bez prawa głosu – eksperci zaproszeni przez przewodniczącego zespołu.
Zadaniem zespołu będzie ustalenie przedmiotu i zakresu opieki farmaceutycznej, która ma być sprawowana w aptekach ogólnodostępnych oraz opracowanie szczegółowej koncepcji jej wdrożenia.
Określenie też zostaną źródła, zasad i tryb finansowania tej opieki. Szczegółowe wnioski i rekomendacje zespół opracuje w postaci raportu. Mają się w nim znaleźć propozycje koniecznych zmian legislacyjnych wraz z oceną skutków regulacji, w tym w szczególności wnikliwa analiza skutków finansowych tych propozycji.
Dokumenty mają zostać przestawione ministrowi zdrowia do 31 grudnia 2020 roku.