Głównym przedmiotem działalności Panathea jest prowadzenie działalności holdingowej. Faktycznym przedmiotem działalności większości podmiotów zależnych od Panathea oraz pasywnego uczestnika koncentracji – Dolnośląskiej Grupy Aptecznej – jest prowadzenie aptek, w szczególności prowadzona w nich sprzedaż detaliczna produktów farmaceutycznych, a w ubocznym zakresie prowadzenie sprzedaży detalicznej produktów tradycyjnie sprzedawanych w aptece, takich jak wyroby medyczne, kosmetyki apteczne i artykuły toaletowe.
Transakcja umożliwi przedsiębiorcom między innymi rozszerzenie merytorycznej bazy prowadzenia działalności, np. poprzez wymianę wzajemnych doświadczeń, co umożliwi sprawniejsze reakcje na niestandardowe pytania pacjentów, a także pozwoli uzyskać inne pozytywne efekty.
Rynki geograficzne, na których działają apteki należące do przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji nie pokrywają się. Brak jest zatem rynków wspólnych, na które koncentracja wywiera wpływ w układzie horyzontalnym.
Przejęcie kontroli nie będzie wywierało wpływu na rynek w ujęciu wertykalnym. Przedsiębiorcy działają na tym samym szczeblu obrotu. Pomiędzy przedsiębiorcami uczestniczącymi w koncentracji nie zachodzą powiązania dostawca – odbiorca. Brak jest zatem rynków wertykalnie powiązanych, na które koncentracja wywiera wpływ w układzie wertykalnym.
„Mając na uwadze okoliczność braku geograficznych rynków wspólnych przedsiębiorców biorących udział w koncentracji oraz fakt ogólnego rozproszenia rynku aptecznego w Polsce, należy stwierdzić, że wpływ koncentracji na poszczególne lokalne rynki detalicznej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych jest znikomy. W szczególności przeprowadzenie koncentracji nie będzie wywierało wpływu na konkurencję w ujęciach horyzontalnym i wertykalnym.” – czytamy w komunikacie UOKiK.
Wniosek został złożony w UOKiK 25 marca, obecnie sprawa jest w toku.