Rzecznik MŚP włączył się do postępowania odwoławczego i poparł stanowisko przedsiębiorcy. W swoim wniosku dowodził, że WIF błędnie zastosował przepisy ustawy prawo farmaceutyczne w sytuacji, gdy wnioskodawca nie wnosił o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki, a jedynie wnosił o jego zmianę. Rzecznik MŚP wskazał, że działanie WIF naruszało art. 8 zdanie 1 ustawy prawo przedsiębiorców.
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) w wyniku rozpoznania odwołania przedsiębiorcy podzielił argumentację przedsiębiorcy i Rzecznika MŚP oraz uchylił zaskarżoną decyzję w całości oraz przekazał WIF sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wskazał na konieczność uzupełnienia braków postępowania dowodowego. Podkreślił również, że wniosek przedsiębiorcy dotyczył wyłącznie zmiany nazwy apteki oraz siedziby. Tymczasem WIF skupił się na ocenie wpływu dokonanych zmian udziałowców spółki na możliwość dokonania zmiany zezwolenia – innymi słowy WIF w ogóle nie rozpatrzył wniosku przedsiębiorcy.
Według Rzecznika MŚP powyższa decyzja GIF potwierdza, że działanie WIF pozostawało w oczywistej sprzeczności z podstawowymi zasadami prowadzenia postępowania administracyjnego (art. 7 KPA) oraz zasadami prawa przedsiębiorców (art. 8 i art. 12 Prawa Przedsiębiorców).
To już kolejna interwencja Rzecznika MŚP, po której Główny Inspektor Farmaceutyczny uchylił decyzję organu niższej instancji, czyli Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, odbierającą przedsiębiorcom prawo do prowadzenia aptek.
Czytaj też: Łódzka apteka nadal będzie mogła działać. Za przedsiębiorcą wstawił się Rzecznik MŚP