Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych, który ma zacząć obowiązywać już 22 września.
Czytaj też: Pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów ma być powszechny już za 2 lata
Problem w tym, że wymogi stawiane farmaceutom są tak wysokie, że niewielu z nich będzie mogło wziąć udział w pilotażu. W założeniach projektu farmaceuta, która będzie wykonywać przeglądy lekowe musi posiadać wiedzę potwierdzoną stosownym dyplomem ukończenia studiów podyplomowych lub odpowiednią praktykę w przeprowadzaniu przeglądów lekowych uzyskaną zagranicą.
Z myślą o świadczeniu takich usług w aptekach DOZ w przyszłości, sieć zachęca swoich farmaceutów do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom farmaceutów, którzy ustawowo są zobowiązani do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozpoczynamy projekt dofinansowania do studiów podyplomowych, kursów zawodowych i szkoleń specjalizacyjnych w obszarze opieki farmaceutycznej świadczonej w aptece – podał DOZ na swoim profilu na LinkedIn.
Dalej firma informuje, że pierwszych dofinansowań udzieli jeszcze w tym roku, ale projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach.
– W DOZ dbamy o systematyczny rozwój i poszerzanie kompetencji naszych pracowników. Organizujemy liczne szkolenia wewnętrzne, zewnętrzne oraz webinary, ponieważ chcemy, aby opieka farmaceutyczna była świadczona w DOZ Aptekach na najwyższym poziomie, a nasi pracownicy mogli rozwijać się z naszą firmą – podsumowuje sieć apteczna w swoim wpisie.
Zgodnie z obowiązującą od połowy kwietnia ustawą o zawodzie farmaceuty, przegląd lekowy to kompleksowa analiza wszystkich stosowanych leków na receptę i bez (także doraźnie), suplementów diety, produktów ziołowych czy wyrobów medycznych. Jest to jeden z elementów opieki farmaceutycznej.
Czytaj też: Apteki wciąż czekają na możliwość świadczenia dodatkowych usług