GUS chce pozyskać od aptek informacje na temat: rodzaju placówki, sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych przez internet, dyżurów nocnych, przystosowania jednostki do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz na temat osób pracujących, w tym farmaceutów i techników farmaceutycznych.
Sprawozdanie można wypełnić przez internet na portalu sprawozdawczym GUS. Tam też odnaleźć można kontakty do osób udzielających pomocy w sprawach merytorycznych w podziale na województwa.
NIA wyjaśnia jednak główne wątpliwości rodzące się przy okazji sprawozdań. Dotyczą one np. sytuacji, gdy właściciel ma kilka aptek (punktów aptecznych). Według wykładni GUS jako pracownik apteki powinien być uwzględniony w jednej placówce.
Podobnie przy podawaniu liczby pracujących w aptece. W tej sytuacji również należy przyjąć zasadę jednorazowego ujmowania osób pracujących w kilku miejscach pracy. Tzn. osoby zatrudnione w dwóch lub więcej aptekach powinny oświadczyć, które miejsce pracy uważają za główne, przyjmując za kryterium np. wymiar godzin, kwotę wynagrodzenia. W przypadku wątpliwości pracą główną powinna być ta praca, która zwykle zajmuje więcej czasu. Jeżeli prace w dwóch lub więcej aptekach zajmują taką samą ilość czasu, pracą główną jest ta, która przynosi wyższy dochód.
Do pracujących w głównym miejscu pracy zalicza się wszystkich pracujących, dla których jest to główne miejsce, bez względu na rodzaj umowy, na podstawie której wykonywana jest praca (np. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, w tym umowa zlecenia) i wymiar czasu pracy.