– Wzrastające potrzeby zdrowotne starzejącego się społeczeństwa, niedobory kadry medycznej i potrzeba zwiększenia efektywności wykorzystania nakładów, już w niedalekiej przyszłości wpłyną na ewolucję modelu funkcjonowania systemów ochrony zdrowia w wielu obszarach – czytamy w raporcie "Opieka Farmaceutyczna. Szczepienia przeciw grypie w aptekach”,
W dalszej jego części Koalicja na rzecz szczepień w aptekach, która jest jego autorem informuje, że farmaceuci są zawodem medycznym, którego kwalifikacje aktualnie nie są w pełni wykorzystywane przez system ochrony zdrowia. Można to zmienić poprzez wprowadzenie tzw. rozszerzonych usług farmaceutycznych, w których zakres weszłyby szczepienia ochronne u osób dorosłych w aptekach ogólnodostępnych.
– Pandemia COVID -19 dowodzi, jak nieobliczalne mogą być choroby zakaźne. W starzejącym się społeczeństwie zapadalność na choroby wirusowe będzie miała coraz większy wpływ na zdrowie publiczne i koszty zachorowań – przestrzegają twórcy raportu.
Dalej w dokumencie czytamy, że dzisiejszy system nie promuje dostępności do szczepień i nie zachęca do szczepienia się. W Polsce wskaźniki wyszczepialności przeciw grypie utrzymują się od lat na niskim poziomie, nawet w grupach podwyższonego ryzyka obarczonych wysokim ryzykiem powikłań w wyniku zachorowań.
– Farmaceuci choć są istotnym elementem systemu ochrony zdrowia publicznego, w niewielkim stopniu uczestniczą w zorganizowanych wysiłkach na rzecz zapobiegania chorobom, wydłużania życia oraz promowania zdrowia – czytamy w raporcie.
Koalicja na rzecz szczepień w aptekach, która powstała poprzez zrzeszenie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG), Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji (ZZPF) przekonuje, że udział farmaceutów pracujących w aptekach ogólnodostępnych w wykonywaniu niektórych szczepień ochronnych jest rozwiązaniem stosowanym obecnie w 13 krajach europejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Grecji, Estonii i Portugalii.
– Pozytywne doświadczenia przekonują kolejne kraje, które decydują się umożliwiać wykonywanie szczepień w aptekach. Uważamy, że zaangażowanie farmaceutów w wykonywanie szczepień przeciw grypie jest ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia wskaźników wyszczepialności zapewniających odporność zbiorową – czytamy w raporcie.
Zdobycie nowych kompetencji przez farmaceutów i wprowadzenie możliwości przeprowadzania szczepień ochronnych w aptekach musi zostać poprzedzone zmianami legislacyjnymi. Apteki muszą też zostać odpowiednio przygotowane pod względem sanitarnym, organizacyjnym, logistycznym i posiadać wyszkolony personel do immunizacji.