Cyfrowa wersja recepty została wprowadzona w 2020 r., ale skutki tej zmiany są na tyle znaczące z perspektywy aptek, że nawet po niespełna dwóch latach są tak mocno doceniane przez farmaceutów.
Inną kwestią, która pozytywnie wpłynęła na pracę farmaceutów w 2021 r., było skrócenie okresu zwrotu refundacji z NFZ – na tę zmianę wskazało 39 proc. ankietowanych. To także efekt postępującej digitalizacji systemu i przyspieszenia cyfrowego spotęgowanego wystąpieniem pandemii COVID-19. W wyniku pandemii dla upłynnienia wielu procesów, apteki otrzymują szybszy zwrot refundacji, a za sprawą Portalu Świadczeniodawcy i opcji e-zestawień została uproszczona kwestia kontaktu na linii NFZ-apteka.
– Kierunek związany z intensywnym rozwojem digitalizacji sektora ochrony zdrowia okazał się słuszny i pozytywnie wpłynął na pracę farmaceutów, którzy, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Aflofarm, doceniają funkcjonalność e-recept czy elektronicznych zestawień refundacyjnych. Jako samorząd zawodowy o tego rodzaju rozwiązania zabiegaliśmy od dawna. Liczne szkolenia z udziałem również naszych ekspertów z pewnością umożliwiły łatwiejsze wdrożenie ich w aptekach. Zmniejszenie biurokratyzacji i szybszy dostęp do informacji, to przecież jedne z głównych założeń zmian – podsumowuje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Przeczytaj również: Jakie wyzwania stoją przed branżą farmaceutyczną? [WYNIKI BADANIA]