Według danych PEX PharmaSequence, w 2021 roku sieci apteczne wpłaciły do budżetu państwa w formie danin publicznych ponad 1,3 mld złotych, a apteki indywidualne niemal 0,5 mld.
Do grupy danin publicznych płaconych przez apteki firma analityczna zaliczyła składki ZUS od wynagrodzeń (po stronie pracownika oraz pracodawcy), podatek dochodowy PIT od wynagrodzeń pracowników oraz podatek dochodowy właściciela apteki (PIT lub CIT).
Wśród aptek sieciowych ponad 42 proc. płaci podatek dochodowy PIT, a wśród aptek indywidualnych ponad 12 proc. podatek CIT. Patrząc na apteki płacące podatek PIT widzimy, że 65 proc. to apteki indywidualne, a 35 proc. to apteki sieciowe.
– Biorąc to pod uwagę oraz fakt, iż apteki sieciowe mają dwukrotnie wyższe obroty możemy wnioskować, iż ponad połowa podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących apteki jest płacona przez sieci apteczne – informuje Związek pracodawców Aptecznych PharmaNET, który przygotował raport na podstawie danych PEX PharmaSequence.
Największe daniny publiczne sieci apteczne ponoszą z tytułu wynagrodzeń pracowników.
– Wynika to z faktu, że sieci apteczne bardzo mocno inwestują w personel – zatrudniają więc więcej osób na statystyczną placówkę – oraz w poziom usług, którego gwarantem są dobrze opłacani fachowcy – czytamy w raporcie.
Wynagrodzenia w aptekach sieciowych są o około 5-7 proc. wyższe niż w aptekach indywidualnych, a na stanowisku kierownika nawet o 20 proc. wyższe.
Zatrudnienie
Według GUS w aptekach ogólnodostępnych i punktach apteczny pracuje łącznie prawie 65 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych. Na jedną aptekę ogólnodostępną statystycznie przypada
2,15 magistra farmacji i 2,6 technika farmaceutycznego.
W 2021 roku statystyczna apteka sieciowa zatrudniała 2,62 farmaceuty, podczas gdy apteka indywidualna
1,24 farmaceuty. W rezultacie 70 proc. wszystkich magistrów farmacji zatrudnionych jest w aptekach sieciowych.
Struktura właścicielska
Ponad 93 proc. aptek jest własnością podmiotów, których kapitał jest polskiego pochodzenia. Apteki zależne od podmiotów zagranicznych (918 aptek) stanowią 6,5 proc. wszystkich aptek i odpowiadają wartościowo za ok. 8,7 proc. sprzedaży rynku aptecznego.