30 marca br. podczas konferencji prasowej premiera RP Mateusza Morawieckiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, rząd przestawił zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które obowiązywać będą od II kwartału br.
Zgodnie z zapowiedzią rządu, w związku ze zwiększoną liczba szczepionek przeciw COVID-19 dostępnych dla pacjentów i przyspieszeniem tempa szczepień populacji, planowane jest otworzenie dodatkowych punktów szczepień oraz poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia. Przyjęty plan zakłada, że do końca II kwartału 2021 r. w Polsce ma zostać zaszczepionych 20 mln osób.
Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, szpitalach rezerwowych i węzłowych.
Od II kwartału, pacjenci będą mogli przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi także w aptece.
– Farmaceuci dołączyli do grona zawodów medycznych, które nie tylko podadzą szczepionkę, lecz również zakwalifikują pacjenta do szczepienia. Procedura szczepienia wykonanego przez farmaceutę odbywać się będzie poprzez wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu, a przypadku ewentualnych wątpliwości, konieczna będzie konsultacja lekarska – czytamy w komunikacie Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Izba informuje też, że ponad 5,5 tys. farmaceutów zadeklarowało chęć przeszkolenia się z zasad wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Kurs składający się z części teoretycznej i praktycznej zakończony jest zaliczeniem, a za jego organizację odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
– Aktualnie większość zgłoszonych farmaceutów zakończyła część teoretyczną szkolenia i w niedługim czasie przystąpi do części praktycznej kursu – podała NIA.