Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ogłosił wprowadzenie do Farmakopei Polskiej etanolowego roztworu antyseptycznego do stosowania na skórę. Wprowadzenie wymagań odbyło się w trybie pilnym. Dotychczas apteki nie mogły samodzielnie produkować środków odkażających.
– Wprowadzenie do Farmakopei Polskiej monografii dla etanolowego roztworu antyseptycznego do stosowania na skórę w trybie pilnym spowodowane jest szczególną sytuacją epidemiologiczną związaną z zakażeniami koronawirusem powodującym chorobę zakaźną COVID-19. Monografia została opracowana dla rekomendowanego przez WHO składu preparatu do dezynfekcji skóry – informuje dr Grzegorz Cessak, prezes URPL.
Monografia dla etanolowego roztworu antyseptycznego umożliwia sporządzanie w aptece środka odkażającego jako leku aptecznego. To dobra wiadomość w sytuacji, gdy w związku z obawami wywołanymi epidemią koronawirusa, zapasy tego typu produktów w większości aptek się wyczerpały. Farmaceuci przekonywali jednak, że preparaty odkażające mogliby wykonywać samodzielnie – mają składniki i wiedzę jak to zrobić. Dotychczas jednak nie pozwalały im na to przepisy.