Skala redukcji etatów w maju okazała się znacznie większa od oczekiwań i jest oznaką recesji wywołanej „zamknięciem gospodarki” przez rząd w marcu i kwietniu.
W kwietniu mieliśmy do czynienia z największym statystycznym spadkiem zatrudnienia w 15-letniej historii: GUS pokazał wtedy spadek liczby etatów o 152,9 tys. Było to częściowo spowodowane efektem przejścia pracowników na zasiłki opiekuńcze i chorobowe, urlopy bezpłatne czy „postojowe”. W maju rozpoczęło się jednak "odmrażanie gospodarki" - władze zezwoliły na otwarcie większości biznesów zamkniętych w ramach "spłaszczania" krzywej epidemii.
Jak zaznacza GUS, spadek zatrudnienia w maju był wynikiem m.in. zakończenia i nieprzedłużania umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), zmniejszania wymiaru etatów a także rozwiązywania umów o pracę z pracownikami. Ale podobnie jak w kwietniu „na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało też pobieranie przez pracowników zasiłków opiekuńczych, chorobowych, jak również przebywanie na urlopach bezpłatnych” – zaznacza GUS.
Nie oznacza to, że przedsiębiorstwa trwale zwolniły prawie 85 tys. pracowników, bo część z nich może wrócić do pracy, gdy ustabilizuje się sytuacja w gospodarce.