Naukowcy i studenci z uniwersytetu Aalto stworzyli animację komputerową, która pokazuje, jak długo wirusy (w tym koronawirus SARS-CoV-2) utrzymują się w powietrzu. Model zakłada rozprzestrzenianie się chmury wirusów w supermarkecie. Okazuje się, że nawet jeśli chory robi zakupy w alejce obok, ale odkaszlnie, chmura wirusów bez przeszkód rozprzestrzeni się aż na 8 metrów - podaje portal.abczdrowie.pl.
Zdaniem prof. Ville Vuorinen z Aalto University w Finlandii, koronawirusem można zarazić się w sklepie, a wstępne wyniki wskazują, że cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu dłużej niż pierwotnie sądzono. Wirus nie opada bowiem na podłogę od razu, a porusza się w powietrzu częściowo osiadając na napotkanych przeszkodach.
Prof. Ville Vuorinen dowodzi, że ktoś zarażony może odkaszlnąć i odejść, a wirusy zostają w tym miejscu jeszcze około 6 minut. Fińscy naukowcy twierdzą, że jest to kolejny dowód na to, że noszenie maseczek w przypadku koronawirusa jest niezbędne. Głównym argumentem jest fakt, że część z nas choruje bezobjawowo, ale również czas inkubacji SARS-CoV-2 jest długi, bo wynosi według WHO od 2 do 14 dni (niektórzy naukowcy zwracają jednak uwagę, że może to być więcej niż 20 dni).