StoryEditor
Hurt i dystrybucja
15.12.2022 00:00

Pharmalink zakończył budowę magazynu farmaceutycznego

Pharmalink, spółka z grupy Pelion (właściciela aptek DOZ i drogerii Natura), zakończyła ostatni etap budowy magazyny farmaceutycznego w Łodzi. Inwestycja jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie Centralnej. Wykorzystywany jest przez kilka hurtowni farmaceutycznych i firm farmaceutycznych dystrybuujących leki do tysięcy aptek i kilkuset szpitali.

Budowa magazyny Pharmalink rozpoczęła się w 2014 r. Po ośmiu latach na działce o powierzchni 8,8 ha stanęły hale o powierzchni 43 tys. mkw, mieszczące 25 tys. miejsc paletowych. Jak zapewnia inwestor, obiekt spełnia wszystkie rygorystyczne wymogi Prawa farmaceutycznego oraz Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, co zapewnia najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa produktów leczniczych.

– Inwestycja, która rozpoczęła się jeszcze przed nadzwyczajnymi wydarzeniami ostatnich lat, tj. przed pandemią i przed wojną w Ukrainie, stanowi krytycznie ważne ogniwo w łańcuchu dostaw leków na terenie całego kraju. Zapewnia setki nowych miejsc pracy, a także przyczynia się do rozwoju gospodarczego Łodzi i regionu – mówił Jacek Szwajcowski, prezes Pelion.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, dużą część procesów związanych z kompletowaniem zamówień udało się całkowicie zautomatyzować, znacząco usprawniając i przyspieszając drogę leku od komory przyjęć do ekspedycji.

– Dzięki nowej powierzchni magazynowej, wyposażonej w regały wysokiego składowania, regały półkowe oraz nowoczesną infrastrukturę, Pharmalink zapewni jeszcze wyższy standard świadczonych usług dystrybucyjnych oraz zagwarantuje sobie możliwości rozwoju na kilka lat do przodu – podkreślała Renata Biel, prezes Pharmalink.

Magazyn powstał w Łodzi przy ul. Kinga C. Gillette. Od początku inwestycji projekt był finansowany przez Bank Millennium i Millennium Leasing. Inwestycja został oddana do użytku w październiku 2022 roku. Oficjalne otwarcie z udziałem obecności władz Łodzi, przedstawicieli instytucji państwowych, reprezentantów łódzkich uczelni wyższych, a także przedstawicieli instytucji finansujących inwestycję odbyło się 14 grudnia.

– Inwestycja wzmacnia odporność naszego regionu w wymiarze zdrowotnym, ale również ekonomicznym. Oznacza nowe miejsca pracy, a co za tym idzie stabilną przyszłość setek rodzin. Oznacza także podatki dla naszego miasta, dzięki którym finansowane będą mogły być ambitne programy realizowane dla łodzian. Jako prezydent Łodzi jestem szczęśliwa, że pomimo nieustannie rosnącej skali działania, to właśnie w Łodzi Pelion lokuje swoje najważniejsze inwestycje – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Inwestycja jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie Centralnej. Wykorzystywany jest przez kilka hurtowni farmaceutycznych i firm farmaceutycznych dystrybuujących leki do tysięcy aptek i kilkuset szpitali.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
21.01.2025 12:25
Kosmetyki Rihanny zyskują nowego dużego dystrybutora online
Od 22 stycznia klienci Cult Beauty będą mogli kupować bestsellery z Fenty Beautyfentyskin

Marki kosmetyczne Rihanny: Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum będą od 22 stycznia dostępne online w brytyjskim sklepie kosmetycznym Cult Beauty.

Rihanna, czyli była piosenkarka, która odniosła globalny sukces dzięki swoim działaniom w biznesie kosmetycznym, wciąż nie ustaje w ekspansji. Marki Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum Rihanny wchodzą już 22 stycznia do oferty internetowego sklepu kosmetycznego Cult Beauty.

Rihanna stworzyła Fenty Beauty w 2017 roku, skupiając się początkowo na niezwykle szerokiej, bogatej gamie odcieni podkładów. Dodatkowo opracowane przez Fenty formuły chwalone były przez użytkowniczki o różnych typach i rodzajach cer, zyskując popularność na całym świecie dzięki swojej uniwersalności.

W 2020 roku Fenty wprowadziło na rynek swoją czystą, wegańską i przyjazną dla środowiska linię kosmetyków do pielęgnacji skóry Fenty Skin, jeszcze bardziej wzmacniając swój przekaz dostarczania „prostych i skutecznych rozwiązań kosmetycznych dla wszystkich”. Niedługo potem, w 2021 roku, na rynek trafił kolejny produkt – Fenty Eau de Parfum.

Obecnie kosmetyki Rihanny dostępne są na brytyjskim rynku w sieciach Selfridges, Sephora i Boots. Teraz przez wprowadzenie ich do oferty Cult Beauty staną się jeszcze bardziej przystępne, mając szansę dotrzeć do jeszcze większej liczby konsumentów na całym świecie.

Kiedy tworzyliśmy Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum, naprawdę chodziło o przełamanie globalnych granic, dotyczących piękna. Odcienie, które mówią same za siebie, wyjątkowa dostępność, i produkty, które zawsze spełniają oczekiwania – komentuje Rihanna wprowadzenie swojej marki do Cult Beauty. – Zawsze było dla mnie ważne, aby Fenty było dostępne dla jak największej liczby konsumentów, przez rozwijanie naszej wyjątkowej społeczności.

Od 22 stycznia klienci Cult Beauty będą mogli kupować bestsellery z Fenty Beauty, w tym Pro Filt’r Soft Matte Longwear Foundation, Gloss Bomb Universal Lip Luminizer, olejki nawilżające i wzmacniające do ust Fenty Treatz Hydrating, produkty do pielęgnacji skóry, a także ciepły, kwiatowy zapach Fenty Eau de Parfum.

Czytaj też: Marki kosmetyczne celebrytów, które przyciągały uwagę w 2024 roku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.01.2025 10:20
Chemia gospodarcza liderem drożyzny w polskich sklepach [dane za grudzień 2024]
Wzrost cen chemii gospodarczej w grudniu to wynik m.in. sezonu przedświątecznych porządkówshutterstock

W grudniu artykuły chemii gospodarczej były droższe aż 10,3 proc. w stosunku do grudnia 2023, co pozwoliło tej kategorii zająć pierwsze miejsce w najnowszym rankingu drożyzny. Powody tego drastycznego skoku cen wyjaśniają eksperci.

Z ostatniej edycji raportu „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych” wynika, że chemia gospodarcza podrożała w grudniu (w ujęciu rdr.) bardziej, niż produkty tłuszczowe - w tym masło. Ceny produktów tłuszczowych rdr. poszły w górę o 8,8 proc. a warzyw – o 8,6 proc. To większe wzrosty, niż ogólny skok cen na rynku, który w grudniu 2024 wyniósł 5,6 proc. rdr. 

Komentujący te dane eksperci uważają, że drożyzna dalej będzie rosła, ale trudno im wskazać kategorie, jakie mogą zaskoczyć konsumentów podwyżkami w przyszłości. Sytuacja na rynku zmienia się dość dynamicznie. Pewne jest natomiast to, że w sklepach nie ma co liczyć na spadek cen.

Z raportu „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych” wynika, że w grudniu na 17 monitorowanych kategorii podrożały wszystkie – w przedziale od 0,2 proc. do 10,3 proc. rdr. Podobnie wyglądało to w listopadzie, kiedy wzrosty wyniosły od 0,2 do 16,6 proc. rdr. Jednak był to okres specyficzny dla handlowców i samych konsumentów.

image
Na wzrost cen chemii gospodarczej wpływ miały rosnące koszty surowców i logistyki 
archiwum WK

Przed świętami z reguły obserwujemy większą zmienność cen, co sprawia, że rośnie amplituda wahań cenowych pomiędzy kategoriami. Zmniejszenie różnicy, jeśli chodzi o górną wartość pomiaru w grudniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wynika z ustabilizowania się cen warzyw, które w listopadzie 2024 roku wzrosły aż o 16,6 proc. rdr. – ocenia dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Ogółem z raportu wynika, że w grudniu ceny w sklepach poszły w górę średnio o 5,6 proc. rdr. Dla porównania można wskazać, że wcześniejsze analizy, przeprowadzone według tej samej metody, wykazały wzrost rdr. w listopadzie o 5,5 proc., a w październiku – o 5,4 proc. 

Wzrost cen chemii gospodarczej wynika z sezonu przedświątecznych porządków oraz przygotowywań dostawców do nowych regulacji w zakresie ochrony środowiska, mających wchodzić w życie w 2025 r. Przez to mogły drożeć np. opakowania. Do tego oczywiście dodały swój wpływ koszty surowców, logistyki i tym podobne kwestie – wyjaśnia dr Maria Andrzej Faliński, były dyrektor generalny POHiD.

Chemia gospodarcza, która najmocniej zdrożała w grudniu (tj. o 10,3 proc. rdr.), w listopadzie była jedną z najmniej drożejących kategorii z podwyżką wynoszącą zaledwie 0,6 proc. rdr.

Dr hab. Sławomir Jankiewicz, prof. UWSB Merito, zauważa, że przed świętami sprzedaż chemii gospodarczej z reguły rośnie o kilkadziesiąt procent. Handlowcy wykorzystują tę sytuację, by zwiększyć zyski. Ponadto miał miejsce wzrost cen energii elektrycznej i gazu, które w 2025 roku będą mocno rosnąć. Ich znaczenie w pozycji kosztów w przypadku tej kategorii jest duże i przełożyło się na skok cen produktów.

Przypomnieć należy, że duże przedsiębiorstwa nie podlegają ochronie państwa, dzięki której np. konsumenci mają zamrożone ceny, a dokładnie różnice między ceną rynkową a zamrożoną płaci państwo. Jednak najpierw ściąga te pieniądze z gospodarstw domowych przy pomocy podatków – wskazuje prof. UWSB Merito.

Czytaj też: Karolina Szałas, PMR: Udział sklepów internetowych w sprzedaży kosmetyków i chemii gospodarczej nadal rośnie

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. styczeń 2025 14:56