Stopa bezrobocia nie tylko nie wzrosła, ale minimalnie obniżyła się w porównaniu z końcem lutego ( 5,5 proc.) i była niższa od notowanej przed rokiem. Jednak, jak podaje GUS, znacznie spadła liczba ofert zatrudnienia zgłoszonych do urzędów pracy. Zadeklarowano też więcej zwolnień grupowych niż miesiąc wcześniej.
W marcu ruszyła też największa od 15 lat fala zwolnień w Polsce. W tym miesiącu liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 34 tys., najbardziej od co najmniej 2005 r. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, do którego GUS zalicza podmioty z co najmniej 10 pracownikami, wyniosło w marcu przeciętnie 6411,7 tys. i było o 34,3 tys. mniejsze niż w lutym. Dotąd największy spadek tego wskaźnika odnotowano w grudniu 2008 r., w szczycie globalnego kryzysu finansowego. Wtedy zatrudnienie zmalało o 33 tys. osób.
Niepokojący jest też fakt, że ograniczenia działalności gospodarczej w celu stłumienia epidemii koronawirusa rząd zaczął wprowadzać dopiero w połowie marca, zatem dane z rynku pracy nie rokują dobrze. Wynika z nich, że epidemia już doprowadziła do znacznych zwolnień nawet w stosunkowo dużych firmach, gdzie dominują umowy o pracę z okresami wypowiedzenia.
W ujęciu rok do roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w marcu o 0,3 proc., najmniej od maja 2010 r., po zwyżce o 1,1 proc. rok do roku w lutym. Ten odczyt jest zawyżony przez coroczną zmianę próby przedsiębiorstw, bo w styczniu GUS dodaje do niej podmioty, które w poprzednim roku przekroczyły próg dziewięciu pracowników, ale i tak świadczy o tym, że sytuacja na rynku pracy pogorszyła się bardziej niż się obawiano.