Federalny rząd wzywa do podjęcia konkretnych działań przeciwko chińskiej platformie internetowej Temu z powodu stosowania praktyk sprzedaży, które są manipulacyjne. Sekretarz Stanu do spraw Ochrony Konsumentów, Christiane Rohleder, w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową w Berlinie stwierdziła, że różnego rodzaju gry, koła fortuny i zegary odliczające rabaty kreują iluzję nieprawdopodobnych zniżek i ofert. Podkreśliła również, że Temu nieustannie tworzy nowe bodźce zachęcające do robienia zakupów.
Platforma przyciąga klientów nie tylko przez oferty ograniczone czasowo, ale również przez spersonalizowane reklamy i powiadomienia push, co może odstraszać niektórych klientów. Mimo to, sensoryczne przeciążenie wydaje się nie odstraszać konsumentów od dokonywania zakupów. Podczas korzystania z Temu, klienci często czują, że mogą przegapić wyjątkową okazję, co skłania ich do zakupów natychmiastowych. Ta strategia, która odniosła sukces na rynku chińskim, jest teraz promowana globalnie przez Temu, podobnie jak przez platformę modową Shein, prezentując chiński model zakupów online: niskie ceny i sensoryczne przeciążenie, które redukuje stres zakupowy, potencjalnie zmieniając globalny rynek.
Christiane Rohleder zauważa, że Unia Europejska poprzez ustawę o usługach cyfrowych zakazuje projektowania platform w sposób manipulacyjny, podkreślając znaczenie egzekwowania tych zasad. Podkreśla również potrzebę działań przeciwko praktykom manipulacyjnym lub uzależniającym w świecie cyfrowym, opowiadając się za zasadą „uczciwości od początku”. Federalne Ministerstwo Spraw Konsumenckich wyraziło silną krytykę wobec Temu, a Centrum Porad Konsumenckich rozważa działania prawne przeciwko platformie. Zarzuty konsumenckie skupiają się na arbitralnych zniżkach, wątpliwych recenzjach i manipulacyjnych projektach platformy. W odpowiedzi, Temu argumentuje, że wielu ich sprzedawców to tradycyjni producenci zaopatrujący sklepy stacjonarne, a ich zalecane ceny są oparte na cenach detalicznych.
Czytaj także: UOKiK bierze Temu pod lupę