Prace nad zmianami, które mają uregulować rynek kosmetyczny trwają od kilku miesięcy. Przypomnijmy, że w styczniu br. projekt przyjął Komitet Stały Rady Ministrów. W projekcie ustawy znalazła się m.in. definicja produktu kosmetycznego, ciężkiego działania niepożądanego i warunków wprowadzenia produktów do obrotu.
Po konsultacjach do projektu zostały wprowadzone zmiany. Uwagi zgłosiła m.in. Izba Gospodarcza Farmacja Polska, Konfederacja Lewiatan, Naczelna Izba Aptekarska oraz Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.
W trakcie konsultacji strona społeczna wskazała m.in. na przepis wprowadzający obowiązek przedstawiania przez przedsiębiorców organom nadzoru dokumentacji produktu kosmetycznego w języku polskim. Przedsiębiorcy wskazywali, że dokumentacja taka jest zwykle obszerna, gdyż może zawierać szczegółowe dane dotyczące właściwości toksykologicznych substancji.
W trakcie uzgodnień przyjęto rozwiązanie kompromisowe i doprecyzowano, że dokumentację produktu, w zależności od części, będzie się sporządzało w języku polskim i angielskim.
Istniały też wątpliwości związane z rejestracją zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne przez właściwego terenowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
W drodze porozumienia wprowadzona została możliwość przesyłania wniosków w postaci elektronicznej. Wprowadzono też regulację precyzującą, że wykaz zakładów służy monitorowaniu przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcji produktów kosmetycznych i nie jest dostępny publicznie. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2018 r.