Już w 2020 r. kanał online mógł cieszyć się 14 proc. udziału w wartości sprzedaży detalicznej. Wpływ na to miały m.in. pandemia i przyspieszony rozwój platform e-commerce. Raport Accenture „Konsument w nowej rzeczywistości” wskazuje, że w maju 2019 r. w sieci kupowało 57 proc. internautów, rok później było to już 72 proc., a obecnie 60 proc. kupuje regularnie.
W 2020 r. Polacy dokonali zakupów online na ponad 15,3 mld euro. To wzrost o 31,4 proc. w stosunku do 2019 r. Polski rynek e-commerce należy do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Według badań organizacji eCommerce Europe, Polska uzyskała najlepszy wynik w całej Europie, choć to wynika z tego, że jesteśmy dopiero na początku drogi rozwoju w porównaniu do rynków zachodnich.
Jeśli firmy chcą odnosić sukcesy na płaszczyźnie e-commerce, muszą otworzyć się na potrzeby pokolenia Z, ponieważ w najbliższych latach to ono będzie stanowić główną grupę konsumencką.
Choć ogólnie, we wszystkich grupach wiekowych, najczęściej w procesie zakupów online używany jest laptop (80 proc. wskazań), a na dalszych miejscach - smartfon (69 proc.) oraz komputer stacjonarny (50 proc.). Wydaje się zatem, że sprawna, kompletna i bezpieczna infrastruktura IT to kluczowy filar dla firm. Jednym z celów Komisji Europejskiej jest digitalizacja przedsiębiorstw do 2030 roku. Zgodnie z tą wizją, 75 proc. firm w Unii Europejskiej powinno korzystać między innymi z rozwiązań chmurowych. Polskie firmy z sektora handlowego już dziś nieźle sobie, mimo różnych przeciwności.
Przeczytaj również: Małe firmy wybierają działalność w przestrzeni e-commerce [WYNIKI BADANIA]