StoryEditor
E-commerce
11.01.2021 00:00

[RAPORT] E-commerce w Chinach. Jak rozwija się obszar kosmetyków i higieny osobistej?

Raport na temat wskaźnika wydajności e-commerce (E-commerce Performance Index) w zakresie środków higieny osobistej i kosmetyków na rynku chińskim pokazuje, że na sprzedaż internetową wpływa wiele czynników. Jego fragmenty autorstwa Ascential i Yimian zawierają kluczowe dane e-commerce, które pomagają markom wpływać na wzrost sprzedaży.

COVID-19 wywarł znaczący wpływ na rynek higieny osobistej i kosmetyków w Chinach oraz w całym regionie APAC. Aby lepiej zrozumieć, jak ewoluował rynek, Edge by Ascential przeprowadził analizę, wykorzystując dane sprzedażowe Yimian by Ascential dotyczące wyników e-commerce kluczowych marek. Oferują one wskazówki, skierowane do marek, które mają wspierać ich działania online.

Do analizy wybrano określone ramy czasowe - od 1 lipca do 31 lipca - okres bez większych świąt handlowych, aby wyeliminować różnice między dużymi wyprzedażami i przeanalizowano wyniki e-commerce marek pod kątem trzech podkategorii w pielęgnacji ciała i kategorie kosmetyków w Chinach przy użyciu Edge by Ascential's Ecommerce Performance Index (E ^ I). E ^ I oblicza wydajność na poziomie marki na podstawie kluczowych wskaźników e-commerce (dostępność, recenzje, wyszukiwanie itp.) w odniesieniu do kategorii. Wyniki pozwalają markom określić, jaka jest ich ogólna pozycja w porównaniu z konkurencją i jakie napotykają bariery w wydajności, aby wygrać z konkurencją w obszarze online.

Na sprzedaż internetową wpływa wiele czynników. Raport udowadnia znaczący wpływ optymalizacji Digital Shelf na sprzedaż poprzez wyraźną korelację między wynikami wskaźnika wydajności e-commerce E ^ I a sprzedażą.
Edge by Ascential przeanalizował wyniki e-commerce marek błyszczyków, serum i filtrów przeciwsłonecznych w całych Chinach wskaźniki E ^ I, w tym dostępność, cena, promocje, oceny i recenzje oraz obecność obrazów dla 10 najlepszych marek w każdej kategorii.

Przegląd rynku produktów higieny osobistej i kosmetyków w Chinach

Chiny szybko zdobywają popularność w USA pod względem sprzedaży kosmetyków i są już drugim co do wielkości rynkiem kosmetycznym na świecie ze sprzedażą detaliczną sięgająca 38,7 miliardów dolarów w 2018 roku w porównaniu do 56 miliardów dolarów w USA, podaje Mordor Intelligence. Według raportu firmy JD, na sprzedaż wszystkich produktów do higieny osobistej i produktów kosmetycznych poważnie wpłynęła
pandemia COVID-19, ale przede wszystkim na sprzedaż detaliczną kosmetyków offline. Sprzedaż kosmetyków online rośnie z roku na rok z łączną stopą wzrostu wynoszącą 29,47 proc., podczas gdy sprzedaż detaliczna kosmetyków w Chinach w trybie stacjonarnym utrzymała wzrost jedynie o 10 proc.

Według danych Measure China, globalne produkty Tmall zakupione za pośrednictwem transmisji na żywo wzrosły do ​​ponad 2,3 miliona sztuk, co oznacza wzrost o 400 proc. w porównaniu z 2019 r. Ale marki kosmetyczne nadal muszą zwiększać świadomość marki, kontrolować swój wizerunek online i utrzymywać dobre recenzje online, aby zdobyć zaufanie chińskich konsumentów. 

Zgodnie ze zmianami tempa wzrostu, międzynarodowe marki nadal dominują w segmencie średnich i wysokich segmentów rynku - dane pokazały, że trzy najpopularniejsze marki w sierpniu 2020 r. w Chinach to L’Oreal, Lancome i Florasis. Ale udział chińskich produktów kosmetycznych odnotował szczególnie gwałtowny wzrost, zwłaszcza w przypadku kategorii błyszczyków. Również naturalne i zdrowe składniki kosmetyków stały się bardzo popularne w mediach społecznościowych i na rynku e-commerce w tym roku.

Według YiTrackers Yimian, na sprzedaż kosmetyków online na Tmall, stosunkowo niewielki wpływ miała pandemia COVID-19. Całkowita sprzedaż online podlegała okresowym zmianom według promocji i czynników sezonowych. Nieoczekiwanie sprzedaż i tempo wzrostu filtrów przeciwsłonecznych były nawet wyższe niż oczekiwano, począwszy od lutego 2020 r. ze względu na konsumpcję odbicia w okresie po COVID-19.
Przede wszystkim podkategoria filtrów przeciwsłonecznych odnotowała szczyt sprzedaży począwszy od kwietnia ze względu na sezon zakupów produktów do ochrony przed słońcem. Jednak w przypadku makijażu ust, wykres pokazuje, że sprzedaż szminek spadła drastycznie ze względu na negatywny wpływ COVID-19.

W okresie po COVID-19, w celu poprawy, kosmetyki i firmy kosmetyczne muszą skupić się na przewadze konkurencyjnej swoich produktów i poprawić świadomość marki. Zwiększenie handlu elektronicznego
i wskaźniki (dostępność, recenzje itp.) stają się kluczową kwestią.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
18.11.2024 10:27
Tesco w Wielkiej Brytanii rozszerza ofertę kosmetyków online. Największe zainteresowanie budzi Maybelline
Logo Tesco (Shutterstock)Shutterstock

Ponad 450 produktów kosmetycznych trafiło do oferty Tesco.com. Znajdziemy wśród nich marki takie jak Maybelline, L’Oréal Paris i Essie. Decyzja o poszerzeniu asortymentu online wynikała z rosnącego zainteresowania klientek tym segmentem rynku.

Najczęściej wyszukiwaną marką kosmetyczną na Tesco.com było Maybelline. Zapotrzebowanie na produkty tego brandu zaowocowało wzbogaceniem oferty o ponad 260 produktów Maybelline, w tym tusz do rzęs Maybelline Sensational Sky High Mascara, korektor Maybelline Eraser Eye Concealer i błyszczyk Maybelline Lifter Lip Gloss.

Czytaj też: Maybelline powraca z kultowym hasłem „Może to Maybelline” w nowoczesnej odsłonie

Łącznie w ofercie Tesco.com znalazło się ponad 450 nowych produktów, w tym ponad 170 produktów L’Oréal Paris oraz ponad 70 produktów Essie. Klientki mogą zamówić m.in. tusz L’Oréal Paris Paradise Waterproof Mascara, podkład L‘Oréal True Match Foundation czy lakiery do paznokci Essie Good as New Nail Perfector oraz Essie Original Nail Polish.

Rozszerzona oferta kosmetyczna obejmuje usługi Tesco Home Delivery (dostawę do domu) oraz Tesco Click+Collect (odbiór zamówień w określonym punkcie).

– Po dodaniu w zeszłym roku do oferty Tesco Home Delivery oraz Click+Collect produktów kosmetycznych Rimmel i Sally Hansen, klientki wciąż wyszukiwały na naszej stronie i w aplikacji kolejnych czołowych marek, a najczęściej wyszukiwaną z nich było Maybelline. Dostarczanie produktów kosmetycznych Maybelline, L’Oréal Paris i Essie bezpośrednio do klientek lub umożliwienie wygodnego odbioru w większości naszych dużych sklepów oznacza, że możemy zaoszczędzić klientkom czasu poświęcanego na dojazd i pomóc im w uzyskaniu jeszcze większego wyboru produktów świetnej wartości w Tesco – oświadczyła dyrektorka ds. kategorii kosmetyków i pielęgnacji osobistej w Tesco, Marianne Aitken.

Na platformie Tesco Marketplace dostępny jest także szeroki wybór artykułów z kategorii „zdrowie i uroda” pochodzących od zewnętrznych sprzedawców.

Czytaj też: Które kosmetyki kupują użytkownicy BLIXa? Najchętniej te od Eveline, L’Oréal i Maybelline

W Polsce możliwość zakupów online w Tesco została zlikwidowana w 2020 roku. Usługa była dostępna przez 8 lat i zaowocowała zrealizowaniem 8 milionów zamówień, co przełożyło się na 400 milionów dostarczonych produktów. Ostatnie markety Tesco w Polsce zostały zamknięte pod koniec 2021 roku. Polski oddział Tesco został sprzedany spółce Salling Group będącej właścicielem sieci Netto za 819 milionów złotych.

Anna Tess Gołębiowska

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
15.11.2024 14:46
Allegro odnotowuje dynamiczny wzrost w trzecim kwartale 2024
Zielony automat paczkowy Allegro.Allegro

Grupa Allegro zanotowała imponujące wyniki finansowe w trzecim kwartale 2024 roku. Wzrost wartości sprzedanych towarów brutto (GMV) wyniósł prawie 10 proc. rok do roku, a liczba aktywnych kupujących przekroczyła 20,5 miliona. Znaczące przychody oraz ekspansja na nowe rynki potwierdzają silną pozycję Allegro w regionie.

W trzecim kwartale 2024 roku Grupa Allegro zdołała zwiększyć wartość sprzedanych towarów brutto (GMV) o prawie 10 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, osiągając w Polsce wzrost o 10,8 proc. r/r. Wartość GMV w kraju wyniosła 14,7 mld zł, co oznacza, że Allegro rośnie w tempie pięciokrotnie szybszym niż krajowa sprzedaż detaliczna. Skorygowany zysk EBITDA w Polsce wzrósł o 13,5 proc. r/r, osiągając 883 mln zł, co przełożyło się na marżę na poziomie 6 proc., przewyższając średnioterminowe prognozy firmy.

Liczba aktywnych kupujących na platformach Allegro w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła do 20,5 miliona, z czego ponad 5,5 miliona to użytkownicy spoza Polski. Ekspansja międzynarodowa nabiera tempa, czego dowodem jest uruchomienie platformy Allegro.hu na Węgrzech, która zwiększyła liczbę potencjalnych klientów o prawie 10 milionów. Nowe platformy, takie jak Allegro.cz i Allegro.sk, zyskały łącznie 2,8 miliona aktywnych kupujących w trzecim kwartale, a sprzedaż sprzedających z Czech i Słowacji wzrosła o 40 proc. kwartał do kwartału.

Allegro kontynuuje swoją strategię wzrostu poprzez innowacje w e-commerce, w tym program Allegro Smart! oraz Allegro Pay. Program Smart! pozwolił użytkownikom zaoszczędzić łącznie ponad 13 miliardów złotych na dostawach, przyczyniając się do wzrostu sprzedaży na platformie. Allegro Pay z kolei odpowiadało za sfinansowanie 14,2 proc. całkowitej wartości GMV w trzecim kwartale. Nowe produkty, takie jak karta płatnicza Visa od Allegro Pay oraz usługa Allegro Delivery, wspierają wygodę klientów, oferując szeroki zakres opcji dostawy i płatności.

Tworząc strategię na czwarty kwartał, Allegro planuje dalszy wzrost GMV na poziomie do 13 proc. r/r, nawet przy zwiększonych wydatkach marketingowych. Pomimo oczekiwanego spowolnienia tempa wzrostu skorygowanego zysku EBITDA w końcówce roku, całoroczna marża ma utrzymać się powyżej średnioterminowych oczekiwań na poziomie 5,3–5,7 proc. GMV. Silna pozycja finansowa Allegro, z dźwignią finansową poniżej 1x skorygowanego zysku EBITDA, pozwala firmie na kontynuowanie inwestycji w rozwój oraz poszerzanie swojej oferty.

Czytaj także: Rossmann na 7. miejscu w rankingu e-commerce MediaPanel — kto uplasował się wyżej?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 06:25