Pomimo pandemii koronawirusa, rynek artykułów kosmetycznych w Polsce odnotował dodatnią dynamikę w 2020 r. Wzrósł o około 1,6 proc. do około 25 mld zł. Co więcej, w 2021 r. w wyniku powolnego łagodzenia restrykcji i powrotu konsumentów do dawnych zachowań (większa aktywność poza domem, częstsze odwiedzanie sklepów, czy powolny powrót do biur) dynamika wzrostu rynku powróci do trendu sprzed pandemii. Rynek ten odnotuje wzrost r/r na poziomie 4,2 proc. – wynika z raportu PMR pt. „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2021".
W 2020 r. sprzedaż artykułów kosmetycznych w internecie oraz dyskontach osiągnęła wartość 7,1 mld zł, odpowiadając za ponad 28 proc. udziału w całym rynku handlu detalicznego artykułami kosmetycznymi.
Kanały te od kilku lat zachowują najwyższe dynamiki wzrostu wśród wszystkich kanałów rynku artykułów kosmetycznych. Wynika to z ich rosnącej popularności wśród konsumentów oraz w przypadku dyskontów – z rozszerzania asortymentu i zmiana zachowań konsumentów w 2020 r. (tj. zakupy kosmetyczne przy okazji zakupów spożywczych czy przeniesienie ich do internetu) tylko podbiła te wzrosty.
Co więcej, w najbliższych latach trend ten nie ulegnie zmianie, kanały te będą rosnąć ponad dwukrotnie szybciej niż cały rynek kosmetyczny, średniorocznie wzrastając o 6,4 proc. w latach 2021-2026. Według prognoz PMR, udział internetu i dyskontów w rynku artykułów kosmetycznych wzrośnie do ponad 35 proc. w 2026 roku.