Przez lata największą barierą w kupowaniu kosmetyków online było to, że są to produkty, które przed zakupem chce się wypróbować – sprawdzić konsystencję, zapach, kolor, aplikację na skórze. Nowe technologie umożliwiają już wirtualne testowanie i „przymierzanie” kosmetyków, ale najwyraźniej nie są w stanie zastąpić osobistych doznań. Pokazują to dane z najnowszego raportu Gemiusa „E-commerce w Polsce 2022”.
Kosmetyki i perfumy znajdują się na czele listy produktów, które konsumenci oglądają w sklepach stacjonarnych, ale kupują w serwisach internetowych. Tak zadeklarowało aż 40 proc. respondentów biorących udział w badaniu. Na drugim miejscu, z wynikiem 38 proc. znalazły się produkty z kategorii odzież, dodatki i akcesoria. Na kolejnych, z równorzędnym wynikiem 37 proc. – sprzęt RTV/AGD i obuwie.
Widać, że rośnie odsetek osób, które w ciągu ostatnich dwóch zaczęły kupować kosmetyki i perfumy według schematu odwróconego ROPO. Taką deklarację składa 47 proc. respondentów.
Kosmetyki i perfumy znajdują się wśród kategorii produktów najczęściej kupowanych przez internet. Kupuje je 65 proc. osób robiących zakupy online. Wydają na nie średnio miesięcznie 140 zł.
Czytaj więcej: Kosmetyki i perfumy hitami sprzedaży online [RAPORT Gemius 2022]
Badanie zostało zrealizowane przy pomocy ankiet CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Dane zbierane były 9-15 czerwca 2022 roku. Analizie poddane zostały ukończone wywiady pochodzące od 1559 internautów w wieku 15 i więcej lat