Świat handlu detalicznego zmienia się z wielką prędkością, bo konkurencja rośnie a preferencje konsumentów się zmieniają. Zapotrzebowanie kupujących na szybsze i wygodniejsze usługi w dowolnym momencie za pośrednictwem dowolnego kanału lub urządzenia wciąż rośnie, zatem detaliści na wielu rynkach na świecie wprowadzają innowacje, aby za nimi nadążyć.
Euromonitor International wykonał analizę porównawczą ponad 30 kanałów na 99 rynkach światowych, aby pokazać krajobraz handlu detalicznego. Raport ma za zadanie pomóc firmom odkryć w globalnym handlu detalicznym nowe możliwości, identyfikować zachowania kupujących i wpływać na zmianę ich nawyków zakupowych.
Milowe kroki poczynione przez detalistów w każdej z czterech kategorii uwzględnionych w tym raporcie - czyli artykuły spożywcze, nie-spożywcze, sprzedaż poza sklepami (non-store) i cyfrowa będą stymulować dalsze innowacje w miarę wzrostu konkurencji. Oto zwycięskie koncepty, nagrodzone za wyjątkową innowacyjność i zgodność z najnowszymi trendami branży detalicznej.
Dla obszaru spożywczego kluczową sprawą jest przejrzystość w łańcuchu dostaw, jako że konsumenci potrzebują więcej informacji na temat źródeł swoich zakupów spożywczych, zarówno pod względem zdrowia jak i wpływu na środowisko.
W kategorii produktów innych niż spożywcze biegłość w omnichannel jest najbardziej znacząca. Priorytetem dla detalistów jest zmiana roli fizycznego sklepu aby sprostać zmieniającym się zachowaniom klientów. Te sklepy stają się miejscem eksperymentalnych zakupów, podczas gdy zakupy tylko transakcyjne nadal przenoszą się do obszaru online ze względu na większą wygodę. Oferty detalistów mają za zadanie stworzyć unikalne wrażenia w sklepie, często możliwe dzięki technologii cyfrowej. Znaczenie tej technologii będzie wciąż rosło.
W kategorii non-store, priorytetem detalistów są innowacje związane z wygodą i usługami, których brakowało. Zarówno na rozwiniętym, jak i wschodzącym rynku, zwiększa się potrzeba klienta posiadania dogodnych opcji do wyboru, np. zróżnicowane możliwości szybkiej dostawy.
W kategorii cyfrowej, innowacyjne koncepty skupiają się na e-commerce, napędzanym przez postęp technologiczny i rozwój w obszarze detalu offline. Mają zapewnić klientom spersonalizowane doświadczenie zakupowe, gdzie uwaga koncentruje się na wygodzie konsumenta.
Zwycięski koncept w kategorii spożywczej - Ekoplaza
Ekoplaza to pomysł holenderskiej sieci sklepów z ekologicznymi produktami spożywczymi. Został uruchomiony w lutym 2018 r. jako „pierwszy na świecie supermarket bez plastiku” w czasie gorącej debaty publicznej na temat odpadów z tworzyw sztucznych i możliwych sposobów ich ograniczenia przez kraje Europy Zachodniej. Sieć Ekoplaza to wysokiej klasy specjalistyczny organiczny sklep spożywczy w Holandii. Firma jest ukierunkowana na zamożną, dbającą o zdrowie grupę konsumentów i zyskuje na popularności ze względu na rosnące zapotrzebowanie na produkty ekologiczne.
Zwycięski koncept w kategorii non-food - Smart Baby Care Rooms
Pod koniec 2017 r. Alibaba Group uruchomiła inteligentne pokoje dla niemowląt znajdujące się w domach towarowych i centrach handlowych. Sklep oferuje ulepszenia tradycyjnych pokoi laktacyjnych wyposażonych w inteligentne meble domowe. Inteligentny głośnik Tmall Genie umożliwia klientom sterowanie oświetleniem, mikserami mleka, nawilżaczem i muzyką za pomocą asystenta głosowego. Głośnik opowiada także historie i śpiewa piosenki dla dzieci. Inne funkcje to Cloud Shelf, inteligentny automat. Skanując kody, klienci mogą kupować produkty takie jak pojedynczo pakowane pieluchy i preparaty dla niemowląt. Płatność za pomocą rozpoznawania twarzy umożliwia korzystanie z zestawu głośnomówiącego. Chociaż pokoje laktacji mogą być trudne do znalezienia, pokoje Smart Baby Care Rooms można łatwo zlokalizować za pomocą aplikacji Gaode Map. Pokoje Smart Baby Care przekształcają tradycyjną koncepcję pokoju laktacyjnego, uznając matki za doświadczonych klientów o określonych potrzebach. Istnieje możliwość rozszerzenia tej koncepcji w Chinach i innych krajach.
Zwycięski koncept w kategorii non-store - Bert
W 2018 roku w Lublanie wprowadzono nową koncepcję vendingu, która oferuje konsumentom pozbawioną opakowań alternatywę dla produktów spożywczych, domowych, kosmetycznych i higieny osobistej. Konsumenci mogą przynieść własne pojemniki lub kupić je na miejscu. Automat oferuje szeroki wybór ekologicznych produktów, w tym detergenty do prania, detergenty do mycia naczyń, szampony bez parabenów i sztucznych barwników. Wykonane przez lokalnego producenta rodzinnego, zawierają składniki pochodzenia ekologicznego bez toksycznych substancji. Ponieważ Komisja Europejska zachęca do stosowania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, a konsumenci są coraz bardziej zaniepokojeni stanem środowiskiem, firma oferuje alternatywne rozwiązania dla odpadów. Obniżenie kosztów pakowania stanowi dodatkowy motyw dla sprzedawców detalicznych do przyjęcia tej koncepcji. Wraz z rosnącym popytem na zrównoważone produkty i redukcją odpadów w sprzedaży detalicznej, sprzedaż bez opakowań stanowi atrakcyjne rozwiązanie. Millennialsi, grupa, która coraz bardziej domaga się zrównoważonych praktyk biznesowych, najprawdopodobniej będą pierwszymi chętnymi do korzystania z nich.
Zwycięski koncept w kategorii digital
Studenci Uniwersytetu w Zagrzebiu stworzyli aplikację mobilną FoodIn, próbując odpowiedzieć na pytanie klientów „Co ugotujemy dziś wieczorem”? Użytkownicy mogą wybierać przepisy tworzone przez swoją społeczność. Na podstawie wybranego przepisu aplikacja określa, które składniki należy kupić, zamawia jedzenie i organizuje dostawę. To doskonały przykład platformy typu „wszystko w jednym”. Aplikacja dostarcza inspiracji do przepisu przez cały czas dostawy żywności. Początkową docelową grupą demograficzną byli studenci. FoodIn w końcu rozszerzył się na osoby o intensywnym stylu życia lub takie, które nie mają doświadczenia w kuchni i szukają wygodniejszego sposobu gotowania w domu. Chociaż aplikacja jest wciąż w trakcie dopracowywana, wkrótce powinna zostać uruchomiona.