Aż 6 na 10 Polaków, którzy robią zakupy w internecie, kupuje produkty przez internet przynajmniej raz na 2-3 tygodnie. Najczęstsze zakupy w tym kanale to odzież i bielizna dla dorosłych oraz kosmetyki. Takie zakupy to domena kobiet, bo mężczyźni częściej kupują sprzęt komputerowy, telefony oraz części motoryzacyjne.
Najpopularniejszym sposobem zakupu produktów w internecie są platformy zakupowe oferujące produkty różnych firm. Jednak w przypadku kosmetyków klienci decydują się raczej sklepy internetowe znanych sieci oraz aplikacje mobilne.
23 proc. respondentów badania Inquiry korzystała w ostatnim roku ze e-sklepu sieci Rossmann. Częściej zaglądały do niego kobiety niż mężczyźni.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupach w internecie jest wciąż niska cena. W następnej kolejności konsumenci zwracają uwagę na takie kwestie, jak darmowa dostawa, szeroka oferta sklepu oraz promocje. Najważniejsze czynniki wpływające na wybór miejsca zakupu online nie zmieniły się w porównaniu do ubiegłego roku. Na znaczeniu straciły nieco dobre opinie o sklepie oraz dokładny opis produktów.
Jako źródło inspiracji (np. przy zakupach świątecznych prezentów) na znaczeniu tracą strony internetowe oraz blogi, a także aplikacje zakupowe oraz newslettery sklepów internetowych. Zyskał natomiast Instagram.
Badanie Inqury pokazało również, że kobiety częściej niż mężczyźni szukają inspiracji na Facebooku, Instagramie oraz na kiermaszach świątecznych jako miejscach, w których można szukać podpowiedzi. Natomiast najmłodsze osoby – w wieku 18-24 lata – częściej niż pozostałe grupy wiekowe wskazują na porady na YouTube, Instagram oraz TikTok.
Najbardziej preferowaną formą płatności przy zakupach w internecie jest Blik, a ulubioną formą dostawy - dostawa do paczkomatu.
Badanie obejmowało osoby, które robią jakiekolwiek zakupy online, w podziale na produkty i usługi. Pod
uwagę wzięto wszystkie zakupy realizowane na komputerze, laptopie, tablecie lub telefonie.