Swobodne przemieszczanie się pomiędzy kanałami sprzedaży to jedno z głównych oczekiwań współczesnych konsumentów. Chcą kupować produkty marki w sklepie stacjonarnym, jak i online. Mieć dostęp do sklepu online na komputerze i na urządzeniach mobilnych. Chcą móc zrobić zakupy online ale odebrać w sklepie.
Wielokanałowości zakupów, swobodnego przemieszczania się pomiędzy kanałami sprzedaży oczekuje 1/3 polskich konsumentów – wynika z danych zebranych na potrzeby raportu „Omni-commerce. Kupuję wygodnie” przygotowanego przez Mobile Institute na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej. W przypadku aplikacji mobilnych marek lub m-sklepów (kanał mobilny) najważniejszym wymaganiem jest utrzymanie koszyka zakupowego pomiędzy kanałami - istotne dla 17 proc. internautów, a 19 proc. e- i m-kupujących. 12 proc. oczekuje, że marka będzie utrzymywać informacje o ich wyborach i zakupach.
Polacy również oczekują spójności pomiędzy tym, co marki oferują w internecie i w sklepach stacjonarnych, a także obsługi siebie jako konkretnego klienta z daną historią zakupową, niezależne od tego, w którym miejscu zrobili zakupy. Prawie połowa internautów (45 proc.), a ponad połowa e-kupujących (51 proc.) oczekuje możliwości zamówienia przez internet z dostawą do domu produktów znalezionych w sklepie stacjonarnym.
Co 5. konsument oczekuje też, że sklep stacjonarny obsłuży jego karty lojalnościowe, z których korzysta w aplikacjach mobilnych lub e-sklepach.
Ponad 20 proc. e- i m-klientów, a co 7. internauta oczekuje też, że w sklepach stacjonarnych zaczną obowiązywać liczne internetowe promocje, jak chociażby „czarny piątek”, ostatnio rozszerzony na „czarny tydzień”
Najbardziej na obsłudze przez sklepy stacjonarne omnikanałowości, czyli rozpoznaniu klienta niezależnie od kanału, zapamiętaniu jego historii zakupowej i obsłudze kart lojalnościowych zależy mężczyznom. Bardzo wymagający są także mieszkańcy miast dużych i największych, którym przed wszystkim zależy na opcji zamówienia przez internet produktów z dostawą do domu podczas wizyty w sklepie. Patrząc zaś na wiek badanych – małe wymagania mają jedynie najstarsi konsumenci, gdzie 43 proc. nie wskazało żadnego z zaproponowanych w badaniu elementów. Z kolei aż 63 proc. klientów w wieku <18 lat chce, aby w sklepach stacjonarnych obowiązywały wszelkie dostępne e- i m-promocje – czytamy w raporcie Omnicommerce. Kupuję wygodnie 2022.