Biorąc pod uwagę oczekiwania i potrzeby młodych konsumentów, działy marketingu zaczęły przekierowywać swoje budżety w stronę internetu i tamtejszych twórców – blogerów i innych influencerów. Wykorzystując model społecznego dowodu słuszności, tylko w 2018 roku marketerzy na całym świecie przeznaczyli na współpracę z influencerami 8 mld dolarów. Business Insider w swoim raporcie szacuje, że w 2022 roku na influencer marketing firmy wydadzą ponad 15 miliardów dolarów – podaje marketingprzykawie.pl
Wzrost popularności i wpływu internetowych twórców spowodował, że coraz więcej rodzimych firm zatrudnia ekspertów od tej marketingowej niszy. Jak podkreśla Kacper Zdunek, CEO ClickInStory, w influencer marketingu chodzi głównie o prostotę, a zarazem skuteczność przekazu.
Jego zdaniem akcja, którą prowadzi osoba wpływowa wcale nie musi kojarzyć się z przepychem i ogromnym budżetem. Ma docierać do odbiorcy, na którym zależy marce. Bardzo ważną sprawą jest plan kampanii i przy jego tworzeniu trzeba zdać sobie sprawę, do kogo faktycznie firma chce dotrzeć.
Dlaczego to takie istotne? Zaskakująco dużo marek nieefektywnie wykorzystuje swoje budżety marketingowe na influencer marketing przez zły dobór influencerów do kampanii. Jak podkreślają Karolina Krasuska i Ewelina Kocenda, ekspertki marketingu, najważniejsze jest, aby komunikat o produkcie danej marki wyróżnił się i trafił do odpowiednich odbiorców.
Jak przekonać potencjalnych klientów, że właśnie ten produkt zaspokoi ich potrzeby? Warto wykorzystać fakt, że konsumenci chętnie inspirują się informacjami pochodzącymi od twórców treści w sieci – zarówno tekstami, jak i wideo w Internecie. A robią to, ponieważ utożsamiają się z tymi osobami, ufają im i po prostu je lubią.