Chociaż przedsiębiorcy przyznają, że zakupy w sklepach fizycznych nadal cieszą się największym uznaniem wśród kupujących, nie można przeoczyć dynamicznego wzrostu e-handlu, który ma miejsce w ostatnich latach. W raporcie wymieniono kilka kluczowych czynników sprzyjających popularności zakupów internetowych. Jednym z głównych jest szeroka dostępność smartfonów. W okresie od 2019 do 2022 roku zanotowano bezprecedensowy wzrost liczby użytkowników tych urządzeń na świecie, który osiągnął poziom miliarda osób. Nieustanny dostęp do internetu i aplikacji mobilnych, które ułatwiają zakupy, również przyczynił się do zwiększenia zainteresowania e-zakupami. Według ekspertów, decydującym czynnikiem wyboru zakupów online jest jednak szeroka oferta opcji dostawy. W badanych przez FM Logistic rynkach (Polska, Francja, Indie) 64 proc. konsumentów wciąż preferuje dostawę do domu, podczas gdy tylko 23 proc. wybiera odbiór na ulicy. Spośród polskich konsumentów najpopularniejszą formą odbioru są jednak paczkomaty.
Omnichannel króluje na rynku
Odpowiedź na oczekiwania klientów to tylko jedna z przyczyn, dla których firmy, według ekspertów, powinny wdrażać strategię omnichannel. Jak pokazuje badanie, 46 proc. przedsiębiorstw uznaje, że kluczowe motywacje do przyjęcia podejścia omnichannel w łańcuchu dostaw obejmują redukcję wysokich kosztów logistycznych i zapobieganie niedoborom w magazynach. W modelu omnichannel zarówno magazyny, odpowiedzialne za zamówienia online, jak i punkty sprzedaży stacjonarne, dysponują jednakowymi informacjami o zamówieniach klientów. Ta jednolita strategia pozwala detalistom na wybór najbardziej ekonomicznego sposobu realizacji zamówień, co przekłada się na optymalizację całego procesu, jak informuje raport FM Logistic. Kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu sprzedażą wielokanałową odgrywają zaawansowane systemy zarządzania łańcuchem dostaw, umożliwiające nie tylko zbieranie, ale i analizowanie danych, co ułatwia integrację i lepsze zarządzanie logistyką oraz optymalizację przepływu towarów. Implementacja strategii omnichannel przyczynia się do zmniejszenia kosztów i zwiększenia efektywności logistycznej.
Omnichannel jest przyszłością branży handlowej, odzwierciedlając zarówno oczekiwania konsumentów, jak i zapewniając biznesom korzyści, takie jak większy udział w rynku czy obniżenie kosztów dzięki lepszej kontroli zapasów w czasie rzeczywistym. Już 56 proc. firm zintegrowało w pełni systemy omnichannel w handlu zarówno elektronicznym, jak i tradycyjnym, planując dalsze zwiększanie integracji. Wprowadzenie wielokanałowego systemu sprzedaży wymaga odpowiedniej infrastruktury, warto więc rozważyć partnerstwo z doświadczonym operatorem logistycznym.
Raport zatytułowany "Łańcuch dostaw omnichannel. Tworzenie harmonijnych doświadczeń klienta" został opracowany na zlecenie FM Logistic i opiera się na wynikach ankiety przeprowadzonej wśród 105 uczestników z trzech różnych branż: dóbr konsumpcyjnych (36 osób), handlu detalicznego (49 osób) oraz sektora beauty i dóbr luksusowych (20 osób). Badanie objęło respondentów z Francji (36 osób), Polski (32 osoby) i Indii (37 osób).
Czytaj także: GfK: Obiekty handlowe wspierają sprzedaż w internecie? Tak, 10 proc. wizyt łączy zakupy tradycyjne z działaniami omnichannel.