- Jeszcze do niedawna mówiło się o prosumencie, teraz można już mówić o super konsumencie. To osoba, która ma on dostęp do bardzo dużej liczby danych. W zeszłym roku poszukiwanie opinii o produktach po raz pierwszy było częstsze w internecie, niż poszukiwanie informacji o produktach – mówiła Katarzyna Czuchaj-Łagód.
Zwróciła uwagę na fakt, że już ponad połowa Polaków (57 proc.) kupuje online. Wśród osób w wieku 25-34 lata, aż 75 proc. respondentów przyznaje się do kupowania kosmetyków w internecie. Co druga osoba dokonuje e-zakupów z poziomu smartfona. Kupujący gotowi są czekać do trzech dni na kupiony online produkt, a maksymalna akceptowalna dla nich cena za dostawę do domu to 10 zł.
Badania przywoływane przez szefową Mobile Institute pokazują, że dla 39 proc. internautów oraz 73 proc. kupujących w sieci i 77 proc. kupujących mobilnie ważne jest, aby marka była dostępna w wielu kanałach. Z kolei 80 proc. respondentów negatywnie odbiera różnice w cenach i promocjach między sklepami online i offline tej samej marki.
Coraz istotniejszą grupą dla producentów i dystrybutorów kosmetyków są mężczyźni. – Stanowią oni wciąż wyzwanie dla marek kosmetycznych, gdyż są wymagającymi klientami, a ponadto zakupy nie sprawiają im przyjemności – podkreślała Czuchaj-Łagód. Jak zauważyła, 75 proc. mężczyzn poszukuje inspiracji zakupowych w kategorii Uroda.
Do zakupu minimum jednego produktu kosmetycznego z tej kategorii w ostatnich sześciu miesiącach przyznaje się 31 proc. mężczyzn, a 49 proc. panów kupuje online kosmetyki dla siebie. Co istotne, aż 38 proc. mężczyzn deklaruje, że kupuje kosmetyki mniej więcej raz w miesiącu.
Katarzyna Czuchaj-Łagód wskazała, że również w kanale e-commerce coraz istotniejszym trendem jest ekologiczność. Przez dwa lata wskoczyła ona z ósmego na czwarte miejsce w ważności analizowanych czynników zakupowych (po cenie, jakości i marce). Aż 84 proc. konsumentów uważa, że jest w stanie rozpoznać kosmetyk naturalny.
Przedstawicielka Mobile Institute w czasie swojego wystąpienia podkreślała, że warto dbać o lojalność klienta, choć nie jest to proste. - Osoby z pokolenia Z i mieszkańcy największych miast rzadziej utożsamiają się z markami. 2/3 konsumentów porzuca e-koszyki zakupowe z powodu braku preferowanych form płatności, budżetu, konsultacji, a 19 proc. nie skończyło zakupu z powodu braku opinii, czy niewystarczających opisów, wysokiego kosztu dostawy, trudnego wyszukiwania - powiedziała ekspertka.