Z badania OpinionWay wynika, że 92 proc. konsumentów odczuwa wpływ inflacji, a dla 62 proc. ma ona zdecydowane znaczenie. Mimo to 64 proc. nie zmieniło swoich zachowań podczas zakupów online. Tymczasem w przypadku sklepów stacjonarnych o takiej zmianie mówi nawet 80 proc. badanych.
2022 r. był trudny dla polskich konsumentów, głównie ze względu na kilkukrotny wzrost kosztów utrzymania. Wzrosły ceny mieszkań, kredytów, wynajmu, nośników energii i żywności.
– Zdawać by się mogło, że wszystkie te czynniki będą działać na niekorzyść kanału online. Tak się jednak nie stało: e-commerce wzmacnia swoją pozycję wśród Polaków jako kanał sprzedaży – mówi dla „Rzeczpospolitej” Piotr Sztabiński, zastępca dyrektora zarządzającego z OpinionWay Polska.
I w tym kanale widać jednak pewną zmianę zachowań. Konsumenci online planują, poszukują okazji oraz częściej niż wcześniej zwracają uwagę, aby dostawa była bez dodatkowych opłat. Podobnie zwrot w razie konieczności.
Czytaj też: Konsumenci cenią oszczędność czasu i konkurencyjne ceny oferowane przez platformy marketplace
Najczęściej kupowane przez internet kategorie to produkty chemiczne i kosmetyki. Do ich kupowania przyznało się 66 proc. badanych. Drugie w kolejności są ubrania, które kupuje 58 proc. Z badania wynika też, że w porównaniu z rokiem 2021 szczególnie zyskują takie produkty jak chemia i środki czystości. Tymczasem liczba Polaków zainteresowanych kosmetykami kolorowymi zmniejsza się stopniowo z roku na rok.
Czytaj też: Nie wszystkie kategorie kosmetyczne rosną w e-commerce. Chemia bardzo zyskuje [RAPORT Barometr e-Commerce]
Autorzy badania, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, uważają, że e-commerce już w czasie pandemii pokazał, że potrafi się szybko dostosować do otaczających nas zmian. Sytuacja nie zmieni się w najbliższych latach. Sprzedaż online będzie rosła kosztem offline’u.
Okazuje się bowiem, że aktywne poszukiwanie promocji w internecie jest wśród polskich konsumentów nie tylko antyinflacyjną strategią, ale i stylem zakupowym. Prawie połowa osób robiących zakupy online robi to częściej i kupuje więcej niż rok wcześniej.